Kumoterki i skiring - brawura w regionalnym stylu

Kumoterki i skiring - brawura w regionalnym stylu

Jeśli sądziłeś, że regionalne festiwale składają się tylko z tańców i śpiewów, to grubo się myliłeś. Jak co roku, na Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, rywalizować będą między sobą najodważniejsi górale, balansując na krawędzi w trzech tradycyjnych dyscyplinach - kumoterkach, skiringu i ski-skiringu.

Na nartach czy na sankach?

Skiring i ski-skiring to zimowe dyscypliny sportu polegające na ciągnięciu narciarza za koniem. Wywodzą się one ze Skandynawii, a w Polsce uprawiane są głownie na Podhalu. Skiring od ski-skiringu różni się brakiem jeźdźca na koniu w przypadku tej drugiej dyscypliny. Kumoterki natomiast, czyli tzw. gońba, to wyścigi dwuosobowej pary góralskiej w małych, drewnianych saniach. Sanie do kumoterek powinny być drewniane i rzeźbione w tradycyjnym, zakopiańskim stylu. Kumoszka i kumoter wozili nimi kiedyś dzieci do chrztu i podróżowali na słynne jarmarki do Nowego Targu.

Show must go on!

Wszystkie trzy dyscypliny są bardzo widowiskowe i jednocześnie niebezpieczne. W przypadku skiringu koń musi umieć ciągnąć, a narciarz powinien równocześnie utrzymywać równowagę na nartach i kierować (powozić) koniem. Uczestnicy skiringu i ski-skiringu przebierają się w kolorowe stroje. Przyozdabiane są także same rumaki.

W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a jego kobieta mocno trzyma się sań i, poprzez balansowanie ciałem, dba, by oboje nie wypadli z toru. Para zawodników (to zazwyczaj małżonkowie z długim stażem) jest ubrana w tradycyjny strój góralski - przykuwa to uwagę widzów, przyjeżdżających z całej Polski specjalnie na "Góralski Karnawał".

Góralski Karnawał w Bukowinie

"Górski Karnawał" to jedno z najważniejszych wydarzeń na Podhalu, kiedy to Bukowina Tatrzańska tętni karnawałowym życiem, radością i zabawą. Już na kolejnym "Góralskim Karnawale", który odbędzie się..., będzie można podziwiać zawody kumoterów i odważnych narciarzy. Zapraszamy!

 
Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »