Kobiecy góralski strój ludowy

Podhale, jak każdy region Polski może poszczycić się kilkoma wyróżnikami. To jednego z nich na pewno należy damski strój ludowy. Chociaż na początku był skromy i w miarę jednolity, to później zaczął przechwytywać wiele z miejskiej mody. Dzisiaj ponownie obserwuje się powrót do korzeni, czyli prostoty.

Na dzisiejszy wygląd damskiego stroju góralskiego złożyło się wiele czynników – w tym, wspomniana już moda miejska i kultura słowacka. Zacznijmy od okrycia głowy, które stanowi chusta, zwana szmatką. Dawniej liczba posiadanych chust świadczyła o zamożności właścicielki. Nosiły je zarówno panny jak i mężatki. Obecnie jednak te pierwsze wolą odkrywać głowy, prezentując piękne warkocze.

Podstawą stroju jest lniana koszula, którą ściśle opina gorset, eksponujący sylwetkę. Pod szyją widać szeroki kołnierz, ozdobiony białym, misternym haftem. Gorset stanowią dwie części: płócienna wewnętrzna i jedwabna lub aksamitna wewnętrzna. Ta część ubioru jest bogato zdobiona haftem i cekinami. Gorsety mogą być wiązane z tyłu szeroką wstążką lub spinane z przodu haftakmi.

Spódnice, mocno marszczone, szyto dawniej z rodzaju wełnianej tkaniny, zwanej tybetem. Starsze pokolenie góralek wybiera obecnie jednolite, zazwyczaj niebieskie spódnice, natomiast młodsze – różnokolorowe wersje.

Pod szyją każdej góralki widać sznur czerwonych korali. Czasem jest to tez cynowy krzyż lub moneta oprawiona w medalion. Oprócz ozdobnej, biżuteria pełni również funkcję ochronną. Na nogi góralki zakładają tradycyjne kierpce.

Jeśli chcemy zobaczyć tradycyjny strój góralski, także męski, koniecznie wybierzmy się do Zakopanego. A stamtąd – nie zapomnijmy wyskoczyć również na relaksujący pobyt do bukowiańskich basenów termalnych.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »