Karnawał w polskim Rio - hucznie i w feerii kolorów

Karnawał w polskim Rio - hucznie i w feerii kolorów

Jeśli marzy Ci się niezapomniana impreza karnawałowa, nie musisz jechać do Brazylii. Podobne przeżycia czekają na Ciebie na najlepszym polskim karnawale, w Bukowinie Tatrzańskiej - miejscowości, która od 1996 roku należy do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Góralski Karnawał to nie tylko występy grup kolędniczych z całej Polski, ale także szereg towarzyszących im imprez plenerowych.

Tradycja

Pierwszy "Góralski Karnawał" został zorganizowany w 1973 r., początkowo integrując różne grupy kąlednicze. Obejmował on wtedy swoim zasięgiem mniejszy obszar, ale brali w nim udział również kolędnicy z sąsiednich województw. Z roku na rok cieszył się on coraz większym zainteresowaniem i, od tego czasu, styczniowe kolędowanie w Bukowinie Tatrzańskiej stało się tradycją, przyciągającą na Podhale liczną publiczność.

Ciepło

Obok konkursu grup kolędniczych w ramach „Góralskiego Karnawału” odbywa się żywiołowy konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Te wydarzenia oglądać można w sali głównej  Domu Ludowego- bukowińskim centrum kultury. Dodatkową atrakcją Góralskiego Karnawału są coroczne wystawy rękodzieła ludowego. Swój kunszt prezentują twórcy specjalizujący się w snycerstwie, meblarstwie artystycznym, wyrobach z metalu i skóry, malarstwie na szkle, koronkarstwie i wielu innych dziedzinach.

Zimno i znów ciepło

Ostatni dzień imprezy stanowią natomiast wydarzenia plenerowe - zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych (w tym także skiring) i wyścigi kumoterek- prostych sań góralskich.  Wszystkie osoby, które nie boją się mrozu, powinny więc wybrać się na kulig połączony z uroczystym rozpaleniem wielkiej watry. Goście mogą w przerwach występów jeździć na nartach, kąpać się w termach Terma Bukovina albo smakować regionalnej kuchni w bukowińskich restauracjach.

 
Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »