Jesień w Tatrach

Jesień w Tatrach

Jesienne wycieczki po Tatrach co prawda dopiero przed nami, ale już dziś warto przygotować się do nich. Polska złota jesień to najpiękniejsze, co może się przydarzyć wędrowcowi. To również idealny moment na wycieczki krajobrazowe.

Szczególnie warto wówczas odkopać te szlaki, które normalnie pozostają znienawidzone przez bardziej wytrawnych wędrowców. Popularna asfaltówka nad Morskie Oko zazwyczaj odstrasza. Jesienią jednak zmienia się w przepiękną drogę, mieniącą się kolorami – od głębokich czerwieni po złoto i brązy. Również samo jezioro zachwyca spokojną taflą wody z majestatycznymi górami w tle.

W Tatrach jesień zazwyczaj jest pogodna i sucha. Zdarzają się też oczywiście chłodniejsze i deszczowe dni, ale to nie one są największym zagrożeniem. Zdecydowanie bardziej zdradliwe są wahania temperatur i coraz krótsze dni. Nawet podczas słonecznej aury już po godzinie 17 wczesna jesień przynosi w górach zmierzch. Słońce, chowające się za szczyty przestaje ogrzewać i oświetlać szlaki a temperatura gwałtownie spada. Dlatego też wybierając się na wycieczkę w wyższe partie gór należy wychodzić wcześnie rano, tak, by nawet ze świtem być już u stóp szczytu. Trzeba też zadbać zarówno o ciepłe odzienie, jak też o coś lżejszego, kiedy popołudniowe słońce zacznie przypiekać nam plecy.

Jesienne wędrówki mają w sobie jeszcze jeden niewątpliwy atut – we wrześniu gwałtownie spada liczba turystów na szlakach. Można więc bez pośpiechu i lęku, że zatrzymujemy ruch, podziwiać krajobrazy. Także szczyty, które normalnie są oblegane przez „stonkę” nagle zaczynają tonąć w ciszy. Jesień to zatem doskonała okazja do odwiedzenia Kasprowego, Giewontu, Hali Gąsienicowej.

Jesień to taki czas pomiędzy letnią „stonką” a amatorami białego szaleństwa. Wakacyjni turyści już sobie pojechali, zimowi – dopiero odkopują sprzęt.

Jesień więc jest wymarzoną porą roku dla turystów, chcących naprawdę skorzystać z uroków Tatr a nie tylko przejść do najbliższego schroniska i z powrotem a później chwalić się, że tam byli. Jedno jest natomiast pewne – jeśli zmęczą nas jesienne eskapady i będziemy potrzebowali chwili relaksu – wybierzmy się do term w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam zawsze – niezależnie od pory dnia i roku znajdziemy przyjemne ciepło i ukojenie.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »