Inne oblicza górskiej turystyki

Inne oblicza górskiej turystyki

Biegiem a może z kijkami przez Tatry? Turystyka górska odchodzi od swojej tradycyjnej formy na rzecz bardziej alternatywnych form wędrowania po Tatrach.

Obecnie można nauczyć się korzystania z kijków do nordic walkingu i prawidłowych technik chodzenia na kursach w Nowym Targu. A stąd już przecież rzut beretem w Tatry! Nordic walking to ciekawa forma aktywności – niby zwykły spacer a aktywizuje o wiele więcej grup mięśniowych, zwiększając wydolność organizmu i pozwalając szybo uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Górskie bieganie z kolei to już coś dla lubiących porządnie się zmęczyć. Bieg na wysokości powyżej 200 m n.p.m. wyczerpuje, ale też zwiększa wydolność oddechową i aktywizuje partie mięśni, o których na nizinach nie mieliśmy pojęcia. Bieganie w górach stało się na tyle popularne, że organizowane są nawet zawody, w których startują entuzjaści tego sportu. Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning im. Franciszka Marduły to najpopularniejsza tego typu impreza. Zawodnicy pokonują dystans 25 km i biegną 1750 merów w górę.

Tatry przyciągają też innych sportowców. Amatorsko można tu popływać (np. w Bukowinie Tatrzańskiej), uprawiać jogę a także kolarstwo. A Wy? Wędrujecie po Tatrach, czy może uprawiacie w nich inne sporty?

Kalendarz imprez « »