Grywalizacja na szlaku – czyli aplikacja mobilna TPN-u

Grywalizacja na szlaku – czyli aplikacja mobilna TPN-u

Gry miejskie, polegające na skanowaniu ukrytych w przestrzeni urbanistycznej qr codów, w końcu przeniosły się bliżej przyrody. Tatrzański Park Narodowy, jako pierwszy park narodowy na świecie, przygotował autorską aplikację na telefony komórkowe. Oprócz dwóch grup informacji, dostępnych bezpośrednio po zainstalowaniu aplikacji, turysta ma możliwość dostępu do unikatowych informacji ukrytych w qr codach, które są rozmieszczone na szlakach górskich.

Appka na Androida

Według zamysłu twórców aplikacji Tatryinfo, ma ona być uzupełnieniem analogowych informatorów, podobnie jak strona internetowa TPN-u. Informacje te turysta zawsze będzie mógł mieć pod ręką, więc zastąpią także analogowe przewodniki i mapy. Aplikacja dostępna jest na Androida, a ściągnąć ją można w punktach wejścia, siedzibie TPN-u, punktach informacji turystycznej, punktach służb ratowniczych lub, oczywiście, z androidowego Marketu.

Zawsze pod ręką

Aplikacja zawiera trzy zasadnicze grupy informacji. Dwie pierwsze dostępne są bezpośrednio po ściągnięciu aplikacji na telefon. Pierwsza ma charakter encyklopedyczny i odnosi się do informacji na temat przyrody i topografii Tatr. Zawiera ona cenne informacje na temat zachowania się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i zagrożeń występujących w górach. Druga część aplikacji na bieżąco się aktualizuje, i informuje turystę o aktualnej pogodzie w górach oraz wydarzeniach kulturalnych Zakopanego.

Qr cody i grywalizacja

Trzeci rodzaj informacji Tatryinfo można ściągnąć na telefon, będąc w trakcie górskiej wędrówki. Podczas przemierzania szlaków, turysta znajdzie w górach tablice z kodami qr code. Po ich zeskanowaniu (do skanowania służy bezpłatna aplikacja, którą pobrać można w Markecie) otrzyma on garść informacji na temat miejsca, w którym się znajduje lub na temat miejsc, do których prowadzą szlaki na rozdrożu. Przypomina on ideę gry edukacyjnej, polegającej na zeskanowaniu jak największej liczby kodów – zwycięzca gry zgarnia pakiet wszystkich cennych informacji.

Kalendarz imprez « »