Górale i pogoda

Górale i pogoda

Czy zastanawiał Was kiedyś fenomen przewidywania pogody przez górali? Skąd oni właściwie wiedzą, czy będzie świeciło słońce, czy padał deszcz?

Jak Polska długa i szeroka – wszyscy śledzą prognozy pogody. Dłuższe, krótsze i te sezonowe. A oni – nie. Pogoda odgrywa niezwykle ważną rolę w górskich wycieczkach. Wiadomo, że wychodząc o poranku ze schroniska z promieniach słońca, możemy zakończyć wycieczkę w strugach deszczu. Taki urok Tatr. Prognozę można co prawda sprawdzić przed wyruszeniem na szlak, można podpytać GOPR-owców, ale jeśli macie możliwość skonsultowania jej z góralami – postawcie na nich.

Ciężko powiedzieć, skąd górale wiedzą, jak będzie pogoda. Być może ten fenomen – nota bene – sprawdzający się częściej niż przewidywania uczonych meteorologów, związany jest z ich trybem życia. Przecież nikt nie jest tak blisko przyrody jak mieszkańcy Podhala. Być może dzięki obserwacjom nieba, kierunku wiatru i temperatury potrafią oni powiedzieć, co się będzie działo. A może umieją wyczuć to w górskim powietrzu? Na pewno nie bez znaczenia jest tutaj wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie w ustnej tradycji.

Dla nas, ceprów to tajemnica. I pewnie tak zostanie. Może to i lepiej? Tymczasem oddajmy się relaksowi w bukowiańskich termach. Niezależnie od pogody.

 

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »