Freeride - wiosna, lato, jesień, gleba!

Freeride - wiosna, lato, jesień, gleba!

Freeride to relatywnie nowa, nieformalna dyscyplina sportów ekstremalnych, bardzo podobna do dyscypliny downhill, i polegająca na zjazdach przy pomocy specjalnego, przystosowanego do tego roweru. Wyrażenie "freeride" stosowane jest również w narciarstwie do określenia ekstremalnej "jazdy" w trudnym terenie, poza przygotowanymi trasami. W Polsce popularność tej dyscypliny rośnie z roku na rok.

Wiosna, lato, jesień

W ostatnich latach rozwija się błyskawicznie i stała się najbardziej popularną dyscypliną kolarstwa ekstremalnego. Jej stricte górską odmianą jest downhill, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy też poprzecinane wystającymi korzeniami.

Zima

W przypadku sportów zimowych freeride to zazwyczaj zjazd po stromym terenie wysokogórskim, po dziewiczych trasach. W tym znaczeniu traktowany jest on jako osobna dyscyplina snowboardowa, w przeciwieństwie do freestyle'u, czyli ewolucji wykonywanych na specjalnie przygotowanym do tego stoku. Formalnie rozgrywaną odmianą freeride jest slopestyle.

 

Kalendarz imprez « »