Ekstremalnie na skałach – wspinaczka w Tatrach

Ekstremalnie na skałach – wspinaczka w Tatrach

Tereny Podhala są bardzo zróżnicowane i można zdobywać je na wiele różnych sposobów. Pieszo, rowerem, z kijkami (nordic walking) lub… bardziej ekstremalnie. Wspinaczka wysokogórska wymaga nie tylko nie lada odwagi, ale też doskonałego przygotowania się do niej. Miesiące, a nie rzadko także lata ćwiczeń, są tu niezbędnym elementem poprzedzającym taką wyprawę.

Jak zacząć?

Najlepiej od wyboru instruktora, który pomoże nam przygotować się do wspinaczki zarówno pod względem sprzętu, jak też fizycznym. Instruktor podpowie, jakie ćwiczenia wykonywać i gdzie zacząć przygodę. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego też nawet jeśli interesuje nas wspinaczka w odmianie wysokogórskiej, należy zacząć… od ścianki. Poza tym sport ten wymaga doskonałej kondycji fizycznej. Bieganie, basen, siłownia i każda inna aktywność, która pozwoli nam na wzmocnienie mięśni nóg i rąk są tu wskazane.

Praktyka czyni mistrza, więc najlepiej wspinać się jak najwięcej. Każda skałka, ścianka i szczelina przybliżają nas do sukcesu. Trening z instruktorem pomaga też wyeliminować błędy i skupić się na tym, co nam sprawia największą trudność.

Wspinaczka bardzo obciąża organizm, dlatego też należy nauczyć się oszczędzania sił. Nawet jeśli początkowo trasa wygląda na najdłuższą – może okazać się najłatwiejszą i najszybszą. Takiej oceny sytuacji uczy właśnie częste wspinanie się. Jak najlepiej się wspinać? Odpowiedź jest prosta – w dwójkach. Samotna wspinaczka, choć ma w sobie coś pociągającego jest też bardzo niebezpieczna, wymaga naprawdę doskonałej kondycji i umiejętności technicznych.

Zostać instruktorem

Nabór na instruktora alpinizmu PZA jest najczęściej ogłaszany raz w roku. Chociaż wielu przystępuje do egzaminu – zdaje go tylko garstka śmiałków. Dlaczego jest tak trudno? Bo bycie instruktorem to nie tylko wspinanie się, to przede wszystkim potrzeba znajomości technik asekuracyjnych. W końcu mamy uczyć kogoś, kto ze wspinaczką do tej pory nie miał w ogóle lub niewiele do czynienia. Ponad to należy opanować do perfekcji zasady udzielania pierwszej pomocy. Kurs na instruktora trwa od tygodnia do kilku miesięcy. Większą popularnością cieszą się dłuższe szkolenia, bo dają więcej czasu na opanowanie niezbędnych umiejętności. Kursy organizuje się głównie w celu zwiększenia kadry szkoleniowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Na tych, którzy zdali egzamin czeka jeszcze napisanie pracy dyplomowej, obrona jej odbycie stażu i zdanie egzaminu końcowego. Uprawnienia trzeba co jakiś czas odnawiać

Pozwolić sobie na relaks

Nawet instruktorzy wspinaczki wysokogórskiej muzą czasem odpocząć Jako doskonale przeszkoleni zdobywcy szczytów, wiedzą że nic tak nie koi zmęczenia jak relaks w wodzie. Gdzie na Podhalu można porządnie odpocząć? Oczywiście w Hotelu Bukovina, w którym pełnię szczęścia gwarantują Termy. Skuście się!

Kategoria: Wspinaczka

Kalendarz imprez « »