Ekspresy we wspinaczce

Ekspresy we wspinaczce

Ekspres to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wspinacza. Dwa karabinki połączone taśmą nie występują jednak w jednej wersji. Warto zatem wiedzieć, jak je dobierać, by nam służyły w wybranym terenie.

Liczba posiadanych ekspresów zależy od długości i stopnia trudności szlaku, który zamierzamy pokonać. Na większość dróg wspinaczkowych wystarczy komplet 15-20 ekspresów. Na góry i wielkie ściany dobrze wyposażyć się w ekspresy z różnymi długościami taśm.

Kolejnym ważnym elementem jest pytanie o sposób zapięcia karabińczyka. Zamek, czy agrafka? Agrafki są lżejsze i łatwiejsze w zapinaniu, z koli zamki dają większą pewność. Dolny karabinek powinien być zabezpieczony stabilizatorem, który zapobiegnie jego przekręcaniu się. Ważna jest też wytrzymałość karabinka. Zaleca się, by jego minimalna wytrzymałość, przy otwartym zamku wynosiła 7 kN (powinien mieć atest UIAA). Taśmy ekspresów mogą być wykonane z denemy lub PAD. Te pierwsze lepiej sprawdzą się na drogach wielowyciągowych, te drugie – przy wspinaniu sportowym.

A po wspinaczce zapraszamy na chwile odpoczynku w wodzie termalnej w Bukowinie Tatrzańskiej. W końcu – relaks też jest ważny.

Kategoria: Wspinaczka

Kalendarz imprez « »