Dlaczego warto zabrać malucha w Tatry?

Dlaczego warto zabrać malucha w Tatry?

Nie mówimy oczywiście o całodniowych, karkołomnych wycieczkach, po których dzieci zapomną, jak się nazywają. Nawet tak wysokie partie Karpat, jak Tatry mają kilkadziesiąt miejsc, w które spokojnie można zabrać nawet najmniejszą pociechę.

Wycieczka w góry z dzieckiem wymaga nieco innego zaplanowania trasy niż normalnie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę większą liczbę odpoczynków i nieco więcej prowiantu. Góry są dla malucha okazją do całkowitej zmiany klimatu. Czyste powietrze, bliskość przyrody są tym, co na pewno zachwyci małego odkrywcę.

Wędrówki po górach zwiększają odporność. Pobyt w podhalańskich miejscowościach pozwala nadto skosztować lokalnej kuchni, zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

U nieco starszych dzieci szczyty rozbudzają wyobraźnię. Są dla nich wielkim, niezbadanym światem, który kusi tajemnicami. Do kontaktu ze specyficzną górską przyrodą warto dziecko przygotować tak, by był on dla malucha niezapomnianym przeżyciem.

Nieco  starsze maluchy, powiedzmy od 12. Roku życia traktują góry jako okazję do przeżycia wielkiej przygody. Kto nie pamięta, jak w dzieciństwie zastała go ulewa na szlaku albo jak o zmierzchu wracał do kwatery? A to zdziwienie, że wszyscy wszystkim mówią „część” na szlaku? Góry są doskonałą okazją do tego, by pokazać małym odkrywcom inną, niemiejską stronę świata.

Ważny jest oczywiście wybór miejsca pobytu. Na wycieczki początkowo warto wybierać doliny i trasy, na które, w przypadku najmłodszych wędrowców, będzie można zabrać wózek. Warto sprawdzić też, czy szlak jest na całej długości znakowany a jeśli nie – zaplanować dokładnie trasę. Należy również mieć na uwadze niektóre niedogodności terenu – jeśli mamy na swojej drodze strome podejścia lub potoki bez kładek, to trzeba się zastanowić, czy damy radę pokonać drogę np. z nosidełkiem.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto zabrać malucha w Tatry – wspaniała okazja do pochlapania się w jednym z najnowocześniejszych kompleksów geotermalnych – w basenach Bukowiny Tatrzańskiej! Na pewno spodobają się każdemu małemu odkrywcy.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »