Dekalog turysty

Dekalog turysty

Urlop za pasem. Czerwcowe słońce zachęca do wyjazdów w góry, za chwilę wybuchnie sezon turystyczny. Choćbyśmy chcieli i nie wiadomo jak się starali – nie wszyscy z nich wrócą. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko, że letnia wyprawa w Tatry nie  będzie nasza ostatnią?

  1. Przede wszystkim przemyśleć kwestię naszej kondycji i dobrać odpowiednio do niej trasy. Warto już w domu zaplanować wycieczki, co pozwoli zaoszczędzić w górach czas i przeznaczyć go jedynie na chodzenie a nie na siedzenie nad mapą.
  2. Zaopatrzyć się w ową mapę, najlepiej specjalistyczną z danym rejonem górskim i kolorowymi oznaczeniami szlaków. Mimo tego, że trasy w Tatrach posiadają dobre oznaczenia, to szybko zmieniająca się pogoda potrafi zrobić psikusa i sprowadzić nas z drogi. Błądzenie po górskim lesie do przyjemnych ani do bezpiecznych nie należy.
  3. Wpisać w telefon komórkowy numer do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (601 100 300).
  4. Zastanowić się nad znalezieniem towarzyszy wyprawy – samotne wędrowanie ma w sobie wiele uroku, ale w razie wypadku jesteśmy zdani sami na siebie. Jeśli zbierze nam się grupa większa niż 10 osób – powinniśmy także, zgodnie z prawem, wynająć przewodnika.
  5. Zwrócić uwagę na prognozy pogody. Choć przewidywanie jej kaprysów na dwa tygodnie przed wyjazdem jest jak wróżenie z fusów, to już tydzień wcześniej można się spodziewać konkretniejszych prognoz. Dobrze również mieć możliwość niewielkiej korekty terminu na wypadek prognozowanego załamania. Oczywiście sprawdzać pogody przed wyjściem w góry – wspinaczka w ulewnym deszczu i przecinających niebo błyskawicach nie dość, że nieprzyjemna to jeszcze jest niebezpieczna.
  6. Spakować nie tylko krótkie spodenki i T-shirty. W wyższych partiach Tatr bywa naprawdę chłodno – przeszywający wiatr, deszcz, mgła  nierzadko również śnieg potrafią dać się we znaki. Ponadto konieczne jest zabranie dodatkowych zestawów bielizny na zmianę na szlaku. Suche skarpetki lub koszulka od razu podnoszą komfort wędrowania. Koniecznie zabrać górskie buty!
  7. Zaopatrzyć się w energetyczne przekąski, takie jak czekolada, ciastka, batony oraz w wodę.
  8. Zabrać latarkę – tak na wszelki wypadek, jakby przyszło nam nocować w górach lub wzywać pomocy .
  9. Spakować krem z filtrem – w górach promieniowanie UV jest znacznie wyższe niż na nizinach a wynikające z niego oparzenia leczy się przez wiele miesięcy.
  10. Przekładać siły  na zamiary – rozsądek jest najlepszym towarzyszem podróży. Lepiej odpuścić sobie dalszą wędrówkę niż spasować tam, gdzie nie będzie odwrotu.

Kalendarz imprez « »