Czyste Tatry - czysta przyjemność

Czyste Tatry - czysta przyjemność

Wakacje w Tatrach to marzenie wielu. A jeśli do tego możesz poznać osoby o podobnych zainteresowaniach i zobaczyć ciekawe miejsca, to wydaje się, że mogą to być wakacje na szóstkę!

Wolontariat to inicjatywa, która w Tatrach spotkała się z odzewem ponad 750 osób w Polski i z zagranicy. Od 2007 roku młodzi ludzie chodzą po górach, sprzątają, chronią przyrodę, pomagają innym w poznawaniu ich piękna. Przy okazji mogą zdobyć ciekawe doświadczenie, przydatne w życiu i w pracy.

Uczestnicy wolontariatu mogą biorą także udział w ciekawych wydarzeniach, takich jak szkolenia lawinowe, czy też szkolenia przyrodnicze.

Do głównych zadań wolontariuszy należy sprzątanie niebywale zaśmieconych szlaków. Trasy dzielone są na etapy a następnie oczyszczane z puszek, butelek, papierków i wszystkich innych pozostałości po turystycznym sezonie.

Ponadto, w ramach wolontariatu udostępnia się ekspozycje muzealne, mające na celu zwiększanie świadomości przyrodniczej przyjeżdżających w ten rejon Karpat turystów. Młodzi ludzie prowadzą też edukacyjne prelekcje i dbają o to, by przyroda w Tatrach była jak najlepiej chroniona.

Do sprzątania gór zachęca się także samych turystów. Akcja „Podnieś śmieć” miała na celu uświadomienie przybyszom, że każdy może wziąć czynny udział w ochronie przyrody. Specjalne worki, jakie można było dostać na wyjściu do TPN zachęcały nie tylko do zabrania ze sobą swoich śmieci, ale także do wyniesienia z Parku tych, które spotkamy na swojej drodze.

Do akcji szczególnie zachęcane były grupy zorganizowane. Worki ze „zbędnym balastem” można było zostawić przy punkcie wyjścia z Parku.

A po aktywnym dbaniu o przyrodę zarówno wolontariuszom, jaki turystom należy się porządny wypoczynek. W tym celu proponujemy udanie się do bukowiańskich term. Poczujcie jak wspaniale przyroda potrafi odwdzięczyć się Wam za okazanie jej sympatii.

Kalendarz imprez « »