Co wiecie o oscypku?

Co wiecie o oscypku?

Nie można wyobrazić sobie wyjazdu w Tatry bez rytuału zjedzenia choćby jednego oscypka. Dzisiaj można spotkać go w każdej odmianie i przyrządzanego na różne sposoby. Grillowany, z żurawiną, zapiekany i w towarzystwie innych składników – oscypek wymknął się podhalańskiej kulturze i jest możliwy do zdobycia w niemalże każdym zakątku Polski. Ale po prawdzie – czy wciąż jest to oscypek prawdziwy? Okazuje się, że nie! Co więc oscypkiem jest a co go jedynie udaje?

Oryginał jest tylko jeden

Oscypki to tradycyjne góralskie sery, produkowane z mleka owczego i wędzone. To jedne z najbardziej rozpoznawalnych produktów z rejonu Podhala, dziś już na szczęście chronione prawnie specjalnym certyfikatem. Prawdziwy oscypek ma wrzecionowaty kształt i zdobioną wzorami skórkę w słomkowym kolorze.

Nazwa sera pochodzi od rozszczepiania foremki – oscypiorki – w której jest formowany. Od wieków wyrobem oscypków trudnią się bacowie zamieszkujący hale. Po wydojeniu owiec mleko zlewane jest przez lniane płótno do drewnianej puciery. Taki proces pozwala oczyścić je z pozostałości trawy. Później do mleka wsypuje się podpuszczkę i formuje wrzecionowate bryłki. W czasie formowania oscypki poddaje się kąpieli w gorącej wodzie. Po uformowania spędzają one dobę w solankowej kąpieli a następnie leżakują i są wędzone.

Ciekawostką jest to, że dawniej oscypki były towarem płatniczym podczas rozliczania się pomiędzy gazdą a bacą oraz bacy z juhasami.

Ochrona prawna

W 2007 roku weszła w życie ustawa unijna określająca parametry, w których mieści się oryginalny oscypek. Oprócz ustalenia np. jaka ilość mleka krowiego może znaleźć się w składzie sera, wyznaczono także miejscowości, w jakich oscypki można produkować.

Gdzie udać się po ten aromatyczny serek? Najlepiej na tzw. oscypkowy szlak. Wśród miejscowości, które zaliczają się do niego znajdziemy m.in. Bukowinę Tatrzańską (tak, tak – tę od Term), Biały Dunajec, czy też Nowy Sącz.

Uzyskanie certyfikatu na produkcję oscypka wymaga wizyty specjalnej komisji i kosztuje od 800 do 1000 zł netto na rok.

Ciekawostki o oscypku

  • Ser ten można wyrabiać tylko od maja do września a sprzedawać – do końca października.
  • Mieszkańcy Podhala wierzą, że zapewnia on zdrowie, siłę i długie życie.
  • Wymiary i waga oryginalnego oscypka to 17-23 cm i 60-80 g.
  • Doskonały smak oscypka wynika ze składu mleka owiec podhalańskich, karmionych roślinami, występującymi tylko w tym rejonie podgórskim.
  • Oryginalny oscypek jest lśniący od tłuszczu a po przekrojeniu powinien być elastyczny i mieć żółtawy kolor. Przechowywany przez długi czas – nie zestarzeje się, ale wyschnie. Można go „odratować” wkładając na chwilę do nagrzanego piekarnika.
  • Pierwszym bacą, który zdobył unijny certyfikat, potwierdzający oryginalność wyrabianych przez niego serów był Kazimierz Furczoń z Leśnicy na Podhalu.
  • W 2012 roku oscypek otrzymał Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” w kategorii Produkty.
Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »