Co można kupić na Krupówkach?

Co można kupić na Krupówkach?

Co można kupić na Krupówkach? To pytanie wydaje się śmieszne, ale dla osoby, która chce nabyć prawdziwe perełki góralskiego rzemiosła – odpowiedź na nie może wyprowadzić z błędu.

Nie oznacza to, bynajmniej, że spacer jednym z najdłuższych deptaków Polski w poszukiwaniu wartościowych pamiątek musi zakończyć się fiaskiem. Jednakże dzisiejsze Krupówki utraciły już swój typowo regionalny charakter. Z przykrością trzeba stwierdzić, że tu jest trochę jak w markecie. Z jednej strony – to dobrze, szczególnie dla tych, których góry zaskoczą np. pogodą. Wówczas zakup porządnych skarpet, czapki, a nierzadko także butów i kurtki może okazać się prawdziwym zbawieniem. Jednak dla prawdziwych koneserów góralskiego folkloru jest to miejsce niemalże znienawidzone.

Przejść tędy w pojedynkę w szczycie sezonu, oznacza wykonać slalom gigant pomiędzy obwieszonymi wszelkiej maści niepotrzebnymi rzeczami drobiazgami. A zatem – obok ciupag i kierpców znajdziemy tu dziecięce zabawki, kremy do opalania, ozdoby do włosów, artykuły spożywcze, tanią, chińską tandetę, letnią odzież i wiele, wiele innych. Ciężko jest nawet znaleźć miejsce, gdzie można przysiąść i zjeść w prawdziwie góralskiej atmosferze. Jak już trafimy na lokalne jadło, to okrasza nam je muzyka z popularnej stacji radiowej. Kiedy natomiast uda się wyłowić uchem regionalne brzmienia – na talerzu ląduje kebap. I tak źle, i tak niedobrze.

Pozostaje zatem albo pogodzić się z ogólną „marketyzacją”, albo zawrócić do innych miejscowości z niesmakiem w sercu a niekiedy i ustach, i osłodzić gorycz choćby w bukowiańskich basenach.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »