Cepr i Ceperka oraz Harnaś Roku w Białce Tatrzańskiej

Cepr i Ceperka oraz Harnaś Roku w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska to region, w którym sporo się dzieje. Warto tu zatem przyjechać nie tylko dla pięknych widoków, ale też dla imprez, pozwalających zapoznać się bliżej z góralskim folklorem. Już w sierpniu – coś dla przyjezdnych.

Wybór Cepra, Ceperki i Harnasia Roku to impreza odbywająca się w sierpniu. Wyborom towarzyszy gminny festyn humorystyczny, podczas którego rozgrywane są różne konkurencje. Można też posłuchać góralskiej muzyki i podziwiać umiejętności taneczne mieszkańców Podhala. Nie brakuje również okazji do spróbowania osławionej góralskiej kuchni.

Cepr i Ceperka roku to osoby nie pochodzące z Podhala i nie mające nic wspólnego z Tatrami. Są dwa kryteria zgłaszania się do konkursu – ukończone 18 lat i miejsce zamieszkania oddalone co najmniej 99 km od Tatr. Pierwszą konkurencją jest pakowanie plecaka na czas. Należy w nim zmieścić wszystko, co zostanie przekazane przez organizatorów. Oczywiście w tym zestawieniu nie brakuje ciupagi dla panów i wałka do ciasta dla pań. Do innych zadań należy wykazanie się zdolnościami manualnymi, wokalnymi oraz sprytem i zręcznością. Cepr i Ceperka muszą też znać gwarę góralską, umieć przetłumaczyć ja na polszczyznę ogólną i, oczywiście, regionalny taniec.

Drugi dzień festynu przynosi wybory Harnasia Roku. Panowie muszą wykazać się znajomością góralskiego rzemiosła, siła i sprytem. Konkurencje obejmują m.in. jazdę konną, prezentacje tańca góralskiego i śpiewu. Harnaś i wybrana w Białym Dunajcu Nojśwarniyso Górolecka promują następnie przez cały rok powiat tatrzański we wszelkiego rodzaju imprezach.

Dwudniowy festyn ma na celu promocję tańca zbójnickiego, mądrości, charakteru i sprawności górali. Po festynie warto udać się do term, znajdujących się w Bukowinie Tatrzańskiej. Kąpiel w tutejszej wodzie działa relaksująco i prozdrowotnie.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »