By było ciepło w zimie na szlaku

By było ciepło w zimie na szlaku

Odpowiedni strój w górach to istotny element przetrwania. Nie ważne, czy latem, czy zimą – zawsze powinniśmy ubierać się odpowiednio do pogody, mając na uwadze trasę, jaką chcemy pokonać oraz zaopatrując się w ubrania z takich materiałów, by nie zmarznąć i zarazem się nie przegrzać.

O ile latem przy wyprawie w Tatry najczęściej wystarczy krótki rękaw i bluza polarowa, o tyle już zimą trzeba mieć na uwadze dobrej jakości kurtkę i bieliznę.

"Na cebulkę"

Koniecznie zatem ubierajcie warstwy. Popularna „cebulka” ochroni was przed zimnem lepiej niż jedna grupa warstwa. Pomiędzy dwoma materiałami zyskujemy bonusową warstwę powietrza, która również ma właściwości termoizolacyjne.

Brudasom mówimy nie!

Dobrze też, bo owe warstwy były czyste. To nic, że nikt nie będzie cię rozbierał ani oglądał bez kurtki. Brudne ubrania są pozbawione puszystości a przez to również wspomnianej, izolującej warstwy powietrza. Lepiej zatem wyprać ekwipunek przed wycieczka a nie próbować „donosić” brudne koszulki pod kurtką.

Bez przegrzania

Wspomniane w punkcie pierwszym ubieranie się „na cebulkę” pomaga też nie przegrzać organizmu. A jest to bardzo istotne, kiedy przeczesuje się szlaki w śniegu. Dzikie Tatry to nie sauna w bukowiańskich termach – tutaj lepiej nie przeholować z temperaturą ciała, która jeśli jest zbyt wysoka, wywoła na pewno pocenie się. Nasiąknięte wilgocią ubrania zaczną przyklejać się do skóry i bardzo szybko poczujesz dyskomfort mokrych i wyziębionych pleców. Niefajnie, prawda?

Jak najdalej od wilgoci

To samo dotyczy wszelkich sytuacji, kiedy zmokniesz lub wpadniesz do wody. Mokre ubrania to ubrania pozbawione izolującej warstwy powietrza a co za tym idzie – nieprzydatne w wędrowaniu. Dlatego jeśli zdarzy ci się przemoczyć – susz co tylko możesz i jak szybko możesz.

Luźno, luźniej...

Nie chodzi o to, by chodzić w spodniach z krokiem w kolanach i kupować ubrania w sklepie dla puszystych, ale... Wrzuć na luz. Obcisłe warstwy pozbawione są powietrznej izolacji oraz dodatkowo rozciągnięte. To oznacza, że włókna materiału są od siebie oddalone, otwory w nich większe i gorzej zatrzymujące ciepło.

O powyższych rzeczach doskonale wiedzą ci, którzy niejeden szlak już przeszli. Wierzymy jednak, że przydadzą się one osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyka tatrzańską.

Kalendarz imprez « »