Apteczka turysty

Apteczka turysty

W góry należy wybierać się mądrze. Nie wystarczy już odpowiednio się ubrać i zabrać jedzenie. Potrzebna jest jeszcze jedna rzecz, o której bardzo często zapominamy – apteczka turystyczna.

Często fachowa pomoc medyczna nie ma możliwości dotrzeć do nas tak szybko jak byśmy tego potrzebowali. Co zatem powinno znaleźć się w naszej podręcznej apteczce? Na pewno 2-3 sztuki bandaża elastycznego. Jest on niezbędny w wypadku zwichnięcia, skręcenia lub innej potrzeby unieruchomienia kończyny. Pomoże też umocować ewentualny opatrunek. Woda utleniona – niezbędna do przemywania ran. Ostatnio można także kupić wody utlenione w żelu, które znacznie ułatwiają ich stosowanie. Plastry – na mniejsze skaleczenia i otarcia – sprawdzą się zwłaszcza w wypadku dzieci. Konieczne są też jałowe opatrunki a do nich zwykły przylepiec – pomogą zaopatrzyć większe skaleczenia.

Co jeszcze może się przydać? Chusty bawełniane i agrafki – w wypadku złamania ręki (o które przecież wcale nie tak trudno) pomogą unieruchomić ją do czasu dotarcia do szpitala. Czyste chusteczki higieniczne i sól fizjologiczna w ampułkach sprawdzą się, kiedy zanieczyścimy czymś oko. W roli płynu do płukania sprawdzi się również butelkowana woda niegazowana.

Ważnym elementem, o którym często zapomina się są jednorazowe rękawiczki i maseczka do sztucznego oddychania. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy trzeba będzie przeprowadzić resuscytację u kogoś. A z zabiegami ratującymi życie wiąże się nieodłącznie folia NRC. To specjalna cienka płachta, zapobiegająca wychłodzeniu organizmu np. po wypadku. Niejednemu uratowała ona życie.

Choć należy być przewidującym, to nie trzeba od razu panikować. Stąd też w apteczce warto mieć specyfiki na bardziej codzienne przypadłości. Żel łagodzący ukąszenia owadów, np. Fenistil, kojący oparzenia słoneczne Panthenol, czy też Entil z łatwością pomogą pozbyć się przykrych dolegliwości.

Na zwykły ból głowy pomogą popularny Paracetamol lub Ibuprom. Przeciwuczuleniowo zadziała zwykłe wapno lub jego bogatsza wersja z kwercetyną. A jeżeli obawiamy się żołądkowych dolegliwości – weźmy Smectę lub Stoperan.

Miejmy jednak nadzieję, że wypoczynek minie pod znakiem wspaniałej zabawy i radości płynącej z wędrowania oraz zabaw w tatrzańskich wodach termalnych (Bukowina Tatrzańska) a nie na opróżnianiu apteczki.

Kalendarz imprez « »