Wspinaczka na Podhalu - gdzie, co, jak?

Wspinaczka na Podhalu - gdzie, co, jak?

Turyści wypoczywający pod Tatrami, niekoniecznie jako cel swojego przyjazdu stawiają sobie wędrówki piesze w Tatrach. Coraz częściej szukają alternatywy, rośnie liczba ludzi, którzy wspinają się po skałkach. Gdzie na Podhalu są miejsca, sprzyjające tej dyscyplinie sportu? Czytamy!

GDZIE SIĘ WSPINAĆ?

Przełom Białki, okolice Nowej Białej, Krempach, Nowego Targu i Białki Tatrzańskiej - te rejony świetnie nadają się do uprawiania wspinaczki skałkowej. Kramnica i Obłazowa - to z kolei najlepsze skały zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych wspinaczy.

ramica (688 m n.p.m.) jest położona w Pieninach Spiskich, jest podłużną skałą usytuowaną po wschodniej stronie rzeki Białki. Posiada ścianę południową o wysokości 30 metrów, więc bardzo dobrze zachowuje się po deszczu (bardzo szybko schnie). W czasie upalnych dni natomiast, pozwala nam złapać bardzo ładną opaleniznę na plecach.

Obłazowa (670 m n.p.m.) to z kolei biało-czerwona skała wapienna, która w południowo-wschodnim zboczu posiada dwie groty o 3-metrowej wysokości i głębokości sięgającej nawet do 10 m. W zboczu południowym usytuowana jest Jaskinia Obłazowa, która jest często odwiedzana przez osoby wspinające się. Obłazowa posiada wystawę południowo-wschodnią oraz niższą od Kramnicy (do 15m).

JAK DOJECHAĆ?

Samochodem:
- Obłazowa: jadąc z Nowego Targu -> skręcamy na Białkę Tatrzańską -> odbijamy za Gronkowem w lewo na Niedzicę -> ponownie w lewo na Nowa Białą. Samochód zostawiamy na strzeżonym parkingu (3zł) tuż obok skały Obłazowej.
- Kramnica: dostajemy się od strony wschodniej, polną drogą, bezpośrednio z miejscowości Krempachy (ok.30min).

Bez samochodu:
- pociągiem lub autobusem do Nowego Targu -> następnie busem (z dworca PPKS w kierunku Dursztyna lub Frydmana) do Nowej Białej (jeżeli idziemy na Obłazową lub w Krempachach, w przypadku Kramnicy).

JAKIE DROGI WSPINACZKOWE?

Kramnica - 13 dróg o długości 30m (piony, lekkie połogi lub minimalne przewieszenia). Technicznie - wspinanie oparte na umiejętnościach dobrego stania i równowagi. Dominują płyty, sporadycznie bardzo efektowne okapy oraz chwyty: klamy, krawądki, odciągi, podchwyty.

Obłazowa (podzielona jest na 3 części):
- Skała Obłazowa: 13 dróg do 17 metrów, w pierwszej części przewieszone, a od połowy połogie.
- Filar Obłazowej: 3 obite pionowe drogi do 20m wysokości.
- Grota Obłazowa: 10 dróg, głównie w dużych przewieszeniach i dachu. Technicznie - wspinanie o charakterze siłowym, dominują ściski, oblaki i odciągi.

Kategoria: Trasy wspinaczkowe

Kalendarz imprez « »