Zakopiańczyk najszybszym narciarzem Polski!

Zakopiańczyk najszybszym narciarzem Polski!

W internecie od kilku dni zrobiło się głośno o pewnym zakopiańczyku. Czego dokonał? Zjechał na nartach z prędkością 242 km/h! O kim mowa? To Jędrzej Dobrowolski!

Pierwsze kroki na nartach postawił jako trzylatek, a już jako siedmiolatek trenował narciarstwo alpejskie - aż do końca liceum. Potem wyjechał na studia do Krakowa i narty poszły w kąt, ale kiedy wrócił pod Tatry, miłość do alpejskich szaleństw powróciła.

Prędkość zawsze go pociągała i intrygowała, więc spróbował swoich sił w Speed Ski, czyli jak najszybszych zjazdach na nartach. Obecnie startuje w Pucharze Świata FIS Speed Ski. W 2012 roku jako pierwszy i zarazem jedyny w historii Polak - stanął na podium Pucharu Świata FIS (3. miejsce), wygrywając przy tym z mistrzem i rekordzistą świata!

W 2010 roku Dobrowolski ustanowił rekord Polski - 209,14 km/h. Wciąż mu jednak było mało i postanowił zaatakować ten rekord. Okazja nadarzyła się w trakcie Mistrzostw Świata we francuskim Vars. 26 stycznia 2013 roku Jędrzej kolejny raz pobił rekord kraju ustawiając poprzeczkę na 230.19 km/h!
Jednak to nie koniec – Dobrowolski pobił i ten rekord.

1 kwietnia 2014 roku Polak – ponownie w Vars we francuskich Alpach – dokonał historycznego wyczynu. Jędrzej Dobrowolski pobił rekord Polski, zjeżdżając trasą Chabrière z wysokości 2720 metrów z prędkością aż 242,261 km/h!

- Nie spodziewałem się! Nie wiedziałem, że będę w stanie kiedykolwiek pojechać tak szybko. W tych kilka sekund cała moja kariera stanęła mi przed oczmi. Byłem skupiony w stu procentach. Wiedziałem, że nie ma miejsca na żaden błąd. W końcu zjeżzaliśmy z samego szczytu. Do 200 km/h rozpędzaliśmy się  w 7 sekund. Przeciążenia były niewairygodne a prędkość diabelska- mówił na mecie pełen emocji Dobrowolski.

Rekord świata w tej dyscyplinie należy jednak do Włocha Simone Origone, który po ośmiu latach pobił należący do niego rekord świata. Origone pojechał 252, 454 km/h i jest to od 1 kwietnia 2014 roku nowy, oficjalny rekord świata w Speed Ski. Czekamy więc, kiedy Polak zabierze się za rekord zawodnika z Italii…

Kategoria: Sporty ekstremalne

Kalendarz imprez « »