Krupówki, oscypki, narty, Giewont i… wędkowanie na Podhalu

Krupówki, oscypki, narty, Giewont i… wędkowanie na Podhalu

Tatry to nie tylko piesze wędrówki, Zakopane i Krupówki, oscypki, narty i wyciągi. Na Podhalu znajdzie się też coś dla miłośników… wędkarstwa. Niektórzy sądzą, że w górach nie ma gdzie ruszyć na łowy, ale są w błędzie.

Kiedy pytaliśmy ludzi w ulicznej sądzie w Zakopanem i Nowym Targu, czy i gdzie można wędkować na Podhalu, to niemal wszyscy robili wielkie oczy ze zdziwienia i pytali nas, czy się dobrze czujemy. Według powszechnie panującej opinii, w Tatry przyjeżdżamy się „polansować” na Krupówkach, zajadać się oscypkami i innymi przysmakami kuchni podhalańskiej, poszusować na stokach narciarskich, odwiedzić kompleksy termalne i „cyknąć” fotki na tle Giewontu lub Wielkiej Krokwi.

A wędkowanie? Wbrew pozorom pod Tatrami jest dużo miejsc, które idealnie nadają się na łowienie ryb – zarówno dla hobbystów, amatorów, jak i profesjonalistów. Do najbardziej popularnych wśród grup wędkarzy miejsc, należy obecnie Zalew Czorsztyński oraz Jezioro Orawskie.
Rozróżniamy generalnie następujące typy wędkarstwa sportowego: spławikowe, spiningowe, podlodowe, morskie, rzutowe i muchowe. To ostatnie na Podhalu ma zdecydowanie największe tradycje, przede wszystkim z racji płynących tutaj przepięknych górskich rzek. Niemniej jednak wędkarstwo spiningowe, spławikowe, jak i podlodowe ma swoich zwolenników.

W Zalewie Czorsztyńskim możemy złowić szczupaka, okonia, jest tu też spora populacja leszcza i płoci, jednak możliwości ich połowu znacznie ogranicza zakaz nęcenia. W zbiorniku spotkać można również klenie, a przy ujściach głównych dopływów także świnki i pstrągi potokowe. Od czasu do czasu - przy odrobinie szczęścia - spotkać można też troć jeziorową lub głowacicę (w okolicach starego koryta Dunajca).

Jezioro Orawskie jest największym słowackim akwenem , leżącym także w niewielkiej części również na terytorium Polski (w okolicach Chyżnego i Jabłonki). Jezioro znajduje się zaledwie… 45 km od Zakopanego (na zachód). Orawski akwen jest większy od większości polskich jezior mazurskich, ale jest także jednym z najbardziej nieznanych atrakcji turystycznych Słowacji.

Wokół jeziora są plaże, na których można się wygrzewać i aktywnie spędzić czas (dobrze rozwinięta infrastruktura towarzysząca - restauracje, bary, wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego). Spotkać też można jachty, windsurfingowców, a nawet… statki turystyczne!

Jezioro Orawskie staje się powoli - mimo małej wiedzy o akwenie - popularnym kierunkiem zarówno wśród słowackich, jak i polskich wędkarzy. Rybą, która dominuje w tych wodach, jest sandacz. Podczas wędkowania nad Jeziorem Orawskim, miłośnicy łowienia mogą także podziwiać wspaniałe widoki. Wokół jeziora rozpościerają się bowiem niepowtarzalne widoki na pobliskie Tatry i Babią Górę. Wypad nad Jezioro Orawskie może stać się integralnym elementem pobytu w Zakopanem, obok wycieczek na Giewont i do Morskiego Oka.

Kategoria: Jeziora

Kalendarz imprez « »