Biathlonowy stadion w Kościelisku?

Biathlonowy stadion w Kościelisku?

Kraków dość nieoczekiwanie stał się faworytem do organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Jeśli faktycznie stolica Małopolski otrzyma tą imprezę, wówczas w Kościelisku powstanie stadion biathlonowy z prawdziwego zdarzenia. Koncepcja przebudowy przestarzałego obiektu jest już gotowa.

Przebudowa i modernizacja obiektu w Kościelisku Kirach jest już opracowana i zakłada, że całość inwestycji zamknie się w 50 milionach złotych. Jest także przygotowana alternatywna koncepcja, która uwzględnia niższe o 30 mln koszty. Ostateczne decyzje zapadną jednak dopiero wówczas, kiedy będzie wiadomo, komu zostanie przyznana organizacja ZIO 2022.

Kraków stał się w ostatnim czasie faworytem wyścigu. Stało się tak głównie dlatego, że z walki o igrzyska wycofały się kolejno: Monachium, Barcelona, St. Moritz i Davos. Nagle okazało się, że Kraków to… jedyny kandydat! Jeśli Kraków zostanie olimpijskim miastem, wówczas ruszy modernizacja obiektu w Kirach.

Stadion biathlonowy mocno ucierpiał podczas „ataku” halnego pod koniec 2013 roku, tak więc konstrukcje, które zostały wybudowane w latach 50., muszą zostać mocno przebudowane. Trasa musi najpierw uzyskać  odpowiednią homologację, następnie na strzelnicy muszą zostać poszerzone stanowiska – z 2,5 na 3 m. W wariancie podstawowym (tym z budżetem 20 mln zł), przewidziane są też dwie pętle tras: 1,5 – 4 km długości. Zaplanowane sią również trasy nartorolkowe wokół stadionu, ma powstać także zaplecze z szatniami i smarowalnią. W tym obiekcie będzie też kryta strzelnica.

Drugi wariant (budżet 50 mln zł) zakłada wybudowanie stałych trybun z miejscami siedzącymi dla 1000 osób, oraz tzw. trybun mobilnych dla około 15 tysięcy osób (w tym 5 tysięcy miejsc siedzących). Dodatkowo w tym projekcie uwzględniona jest budowa zaplecza hotelowego wraz z salą konferencyjną i salą VIP. Po igrzyskach w budynku miałby powstać hotel z 50 miejscami noclegowymi osób dla zawodników, wyposażony w restauracją i zaplecze odnowy biologicznej.

Fundusze na modernizację stadionu w Kirach mają pochodzić z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Budowa ma potrwać ok. 3 lata, planowane jest także pozyskanie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Możliwe jest również zdobycie dotacji unijnych w ramach programów rozwojowych dla regionów. Jedyne co zatem pozostaje, to… trzymać kciuki za Kraków!

Kategoria: Sport

Kalendarz imprez « »