Koniec zimy, wiosna idzie!?

Koniec zimy, wiosna idzie!?

Wszystko wskazuje na to, że zima odeszła na dobre i musimy się oswoić z faktem, że wiosna budzi się do życia. W Tatrach spotkać można już rośliny, które zwiastują nową porę roku, a mianowicie krokusy.

Sezon zimowy dobiega końca, ale tak naprawdę ciężko nazwać go zimowym, bo białego puchu było jak na lekarstwo. Tatry i Podhale nadal były bardzo popularnym kierunkiem turystycznym w zimowych miesiącach, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że oczekiwali czegoś innego.

Aura nie sprzyjała tak, jakbyśmy wszyscy tego chcieli. Co prawda na stokach śnieg był, ale w większości sztuczny. Zakopane miało ogromne problemy ze śniegiem, co miało także znaczny wpływ na przebieg zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Wiosna rozpycha się łokciami i trudno jej nie zauważyć. Śnieg zniknął już zupełnie z Podhala, pozostał tylko piękny widok oszronionych szczytów tatrzańskich. W Dolinie Chochołowskiej i innych miejscach, można już spotkać krokusy – zarówno te tradycyjne fioletowe, jak i pomarańczowe.

Niedźwiedzie i świstaki wybudziły się z zimowego snu, co mając na uwadze dodatnie temperatury w styczniu i lutym, nie powinno nikogo specjalnie dziwić. Prognozy pogodowe na najbliższy czas mówią o tym, że będzie ciepło i nie mamy co liczyć na powrót zimy, można będzie jedynie zaobserwować przelotne i krótkie opady śniegu.

Pora więc wyciągnąć z szafy wiosenne ubrania i pożegnać zimę na dobre. Pogoda sprzyja spacerom na świeżym powietrzu, pojawiają się pierwsi rowerzyści i rolkarze, a narty i snowboardy czas odłożyć na bok. Witaj wiosno!

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »