Misie w Tatrach nie śpią - co robić, gdy je spotkamy?

Łagodna do tej pory zima sprawiła, że nie wszystkie niedźwiedzie żyjące w Tatrach smacznie śpią. Dodatnia temperatura, panująca w górach do połowy stycznia, wybudziła z zimowego snu niedźwiedzie, które są rozdrażnione i agresywne, o czym ostatnio przekonał się jeden z leśniczych na Słowacji…

Dwa tygodnie temu (7 stycznia - przyp.red.) słowacki leśnik Michal Ondrejkov miał bliskie spotkanie z niedźwiedziem w okolicach Przybyliny. Kiedy wracał z lasu, jak codziennie po pracy, nagle naprzeciw niego stanął ponad trzystukilogramowy olbrzym, który w przypływie agresji obnażył swoje zębiska i zaatakował pracownika słowackiego parku.

Ondrejkov nie zdołał uciec i niedźwiedź ranił go dotkliwie, gryząc w nogi. Mężczyzna zdołał ostatecznie odpędzić napastnika i wezwać pomoc. Trafił do szpitala w Liptowskim Mikulaszu i już czuje się dobrze. Ta sytuacja pokazuje jednak, jak aura płata figle zwierzętom.

W ostatnich dniach pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego kilka razy natrafili na świeże ślady niedźwiedzich łap. Dodatnia temperatura w styczniu sprawiła, że zwierzęta zbudziły się z zimowego snu i opuściły swoje gawry w poszukiwaniu pożywienia.

Tak więc jeśli spotkają Państwo podczas swoich wędrówek po Tatrach niedźwiedzia, to… No właśnie - co robić?
Przede wszystkim nie należy panicznie uciekać, bo miś potraktuje nas jak zdobycz i rzuci się w pogoń za nami. Wchodzenie na drzewo też nie jest dobrym pomysłem, bo trzeba pamiętać, że niedźwiedzie są mistrzami w tej "dyscyplinie".

Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, ale nie próbujcie podczas spotkania z niedźwiadkiem zrobić sobie "słit foci" na facebooka, to może się to skończyć tragicznie. Spuszczenie zwierzęcia z oczu może spowodować, że zwierzak poczuje się zlekceważony i będzie starał się wam pokazać, jaki to on jest zły i groźny. Wbrew pozorom, niedźwiedzie są bardzo szybkie i zdecydowane w swoich ruchach!

Nie zostawiajcie w miejscach swoich postojów i biwaków resztek jedzenia i opakowań: obudzony ze snu niedźwiedź, który szuka pożywienia, może bardzo łatwo natrafić na wasz ślad! Jeśli natomiast napotkacie w Tatrach na młode misie - powoli się wycofajcie, jak najdalej się da. Matka w obronie młodych zrobi wszystko, z reguły jest wówczas agresywna, co może przynieść opłakane skutki.

Wreszcie, jeśli staniecie z tatrzańskim niedźwiedziem oko w oko, połóżcie się na ziemi, podkurczcie nogi, osłońcie rękoma szyję i twarz: z reguły niedźwiedź traci wówczas zainteresowanie, powinien zostawić nas w spokoju. W najgorszym wypadku skończy się na zadrapaniach…

Kategoria: Polskie Tatry

Kalendarz imprez « »