Zakopane liczy straty po halnym

Zakopane liczy straty po halnym

W ostatnich dniach Zakopane było na czołówkach wszystkich gazet oraz we wszystkich serwisach informacyjnych stacji telewizyjnych i radiowych. Halny, który mocno dał się we znaki stolicy Tatr, narobił sporych szkód. Teraz Zakopane liczy straty po przejściu halnego.

W Boże Narodzenie po przejściu halnego ponad 16 tysięcy mieszkańców Zakopanego nie miało prądu - to efekt silnego wiatru, który wiał z prędkością dochodzącą nawet do 180 km/h! Drzewa łamały się jak zapałki, a niektóre zostały nawet wyrwane z korzeniami. Upadające drzewa uszkodziły główną linię energetyczną stolicy Podhala.

Szpital im. Chałubińskiego w Zakopanem miał sporo pracy, ale większość osób (w sumie ok. 70) odniosło lekkie obrażenie w postaci otarć i stłuczeń, choć zdarzały się też złamania. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, choć zdarzyło się, że panią… porwał wiatr!

- Jedna z pań wchodząc do zakopiańskiego kościoła, została porwana przez bardzo silny podmuch wiatru. Kobiecie nic się nie stało, ale to pokazuje, z jaką prędkością wiał halny w ostatnich dniach - usłyszeliśmy od strażaków, pracujących przy usuwaniu szkód.

Wiatr zerwał dach jednej ze szkół podstawowych w Zakopanem, przewrócił 10-metrową choinkę ustawioną na Krupówkach, poniszczył dachy domów, wiaty, przystanki, znaki drogowe, billboardy oraz ozdoby świąteczne rozwieszone w całym mieście.

Halny dokonał też dużego spustoszenia w Tatrzańskim Parku Narodowym - tysiące drzew zostało wyłamanych, największe szkody wiatr wyrządził w Dolinach Chochołowskiej, Kościeliskiej i Lejowej. Na pieszą trasę do Morskiego Oka przewróciło się ponad 100 drzew i usuwanie ich spowodowało, że trasa została zablokowana.

- Cały czas usuwane są wiatrołomy z różnych miejsc. Ciężko na tę chwilę oszacować całkowite szkody, ale straty w drzewostanie będą ogromne. W miejscu, gdzie Kopka oddziela Dolinę Chochołowską od Kościeliskiej, zniknęła spora część lasu - przyznał w jednym z wywiadów Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wciąż liczone są także straty w Zakopanem i okolicach. – Liczymy straty, co chwilę docierają do nas nowe informacje w sprawie szkód, jakie wyrządził halny - powiedział dla "TVN24" wiceburmistrz miasta Zakopane Wojciech Solik.

 

Kategoria: Aktualności

Kalendarz imprez « »