Słowacja Aquaparkami stoi

Słowacja Aquaparkami stoi

Zabytkowe zamki, przepiękne jaskinie i górskie szlaki - to do niedawna trzy główne powody, dla których turyści, także z Polski, przyjeżdżali na Słowację. Obecnie, jak wynika z raportu ekonomicznego słowackiego tygodnika "Trend" - Słowacja kusi przede wszystkim bogatą ofertą spędzenia czasu w Aquaparkach.

Śmiało można powiedzieć, że kraj naszych południowych sąsiadów Aquaparkami stoi. W pierwszej piętnastce najczęściej odwiedzanych słowackich atrakcji, znalazło się aż 8 kompleksów basenowych-termalnych lub rozrywkowych. To pokazuje dobitnie, że Słowacy kilka lat temu "pompując" miliony w takie inwestycje, zrobili doskonały krok. Teraz mogą zbierać owoce swoich decyzji.

Z zestawienia wynika, że słowackie aquaparki i kompleksy termalne odwiedziło… 4 mln turystów! Warto w tym miejscu dodać, że sama Słowacja liczy sobie zaledwie 5 mln mieszkańców. Trzeba przyznać, że to imponujący wynik.

Liderem rankingu jest Aquacity Poprad, który w kończącym się roku przyjął ponad 800 tysięcy gości. Całoroczny obiekt, z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, utrzymany w trendach nowoczesnego designu, połączony z czterogwiazdkowym hotelem sprawia, że turyści chętnie wybierają tą lokalizację.

Popradzki ośrodek zyskał jeszcze jeden atut - niedawno w jego sąsiedztwie powstało Narodowe Centrum Sportu Słowackiego Związku Piłki Nożnej wraz z kolejnym hotelem i boiskiem piłkarskim. Boisko oczywiście ma podgrzewaną murawę, ale najciekawsze jest to, że podgrzewane jest… wodą termalną. Obiekt chętnie odwiedzają młodzieżowe grupy adeptów futbolu znanych klubów angielskiej Premiership, więc Słowacy chwalą się tym przy każdej możliwej okazji.

Choć baseny w Popradzie nie są największym tego typu miejscem na Słowacji, to jednak zdystansowały inny popularny wśród polskich turystów kierunek - Tatralandię. Położony w regionie Liptów obiekt to największe kąpielisko termalne w Europie Środkowej! Tatralandia z plątaniną zjeżdżalni i innych wodnych atrakcji przyciągnęła ponad pół miliona turystów, co też trzeba uznać za kapitalny wynik.

Na Słowacji powstają plany budowy kolejnych tego typu obiektów, ponieważ inwestorzy i właściciele atrakcyjnie położonych gruntów zwietrzyli w takich inwestycjach "złoty interes". Słowacy zwłaszcza chętnie odwiedzają w ostatnim czasie kompleks BUKOVINA Terma Hotel Spa, bo jak zdradził nam anonimowo jeden z przedstawicieli bogatego inwestora z branży spożywczej ze Słowacji, jego firma "podpatruje najnowsze technologie i rozwiązania, bo sama chce je wprowadzić w życie podczas budowy nowego obiektu na terenie Słowacji".

Zestawienie słowackiego tygodnika ekonomicznego „Trend” (2013, pogrubione obiekty basenowe oraz liczba odwiedzających):


1. Aquacity Poprad 807 130
2. Vysoké Tatry 782 114
3. Termal Corvinus Veľký Meder 590 832
4. Aquapark Tatralandia 569 686
5. Termálne kúpalisko Podhájska 564 000
6. Jasná Nízke Tatry 539 475
7. Termálne kúpalisko Vadaš 439 671
8. Muzeum SNP Bańska Bystrzyca 372 795
9. Gino Paradise Bešeňová 357 657
10. Zoologická záhrada Bojnice 292 700
11. Zoologická záhrada Bratysława 287 070
12. Thermalpark Dunajská Streda 275 459
13. SNM - Spišské múzeum Levoča 248 611
14. Aquathermal Senec 230 000
15. Park Snow Donovaly 220 319

Zdjęcie pochodzi ze strony aquacity.sk

Kalendarz imprez « »