Początek przygody z narciarstwem

Początek przygody z narciarstwem

Jazda na nartach ma to do siebie, że jest sportem typowo zimowym, uprawianym w mało sprzyjających dla organizmu warunkach, jednak można z niej czerpać wiele radości, zwłaszcza wtedy, kiedy odpowiednio dobierzemy odzież sportową. Na co zwrócić uwagę?

Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę, że z jednej strony pęd powietrza przy zjeździe bardzo szybko wychładza organizm, a z drugiej – spory wysiłek włożony w balansowanie ciałem intensywnie nas rozgrzewa. Komfortowe narciarstwo jest więc w dużej mierze uzależnione od dobrej jakości bielizny termoaktywnej, która nie pozwala się organizmowi przegrzać (bo doskonale odprowadza wilgoć), a jednocześnie trzyma ciepło.

Przed zimnem chroni też dobrze polarowa bluza. Jednak swoje zadanie spełnia tylko wówczas, kiedy nałożymy na nią wiatroszczelną kurtkę. Podobnie ze spodniami – dobrze, by chroniły również przed wilgocią. Wodoszczelne zamki i sporo kieszonek to kolejna zaleta. Dobrze dopasowana i niespadająca na oczy czapka oszczędzi nam stresu związanego z ciągłym jej poprawianiem, a nieprzemakalne rękawiczki sprawią, że kijki nie przymarzną nam do rąk.

Warto także zaopatrzyć się w specjalną maskę, chroniąca twarz przed mrozem. Zamiast niej – można zainwestować w czapkę-kominiarkę. Dobre buty i wiązania to podstawa tego sportu. Bez nich bardzo łatwo o kontuzję. Jednak jeśli chcemy dodatkowo chronić kręgosłup – można zaopatrzyć się w tzw. żółwie. To specjalne wygodne pancerze, zakładane na plecy, które nie krępują ruchów, ale stabilizują kręgosłup w momencie upadku. I oczywiście jeszcze kask – jazda bez niego to sport dla samobójców.

Tak wyposażeni możemy zacząć stawiać pierwsze kroki na stoku. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, czy poradzimy sobie sami – warto sięgnąć po porady instruktora.

Kalendarz imprez « »