Dzieje się w BUKOVINIE

Dzieje się w BUKOVINIE

BUKOVINA Terma Hotel Spa to najbardziej luksusowy i największy hotel z basenami termalnymi na Podhalu. To także miejsce, w którym wciąż coś się dzieje.

Od początku listopada BUKOVINA bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Gęsina na św. Marcina”. Projekt zrzesza 60 najlepszych polskich restauracji i promuje autorskie dania bazujące właśnie na mięsie z gęsi. W każdej wybranej przez Slow Food restauracji, aż do 1 grudnia gęsina musi pojawić się w menu w przynajmniej w 3 potrawach.
Bogaty smak nieco już zapomnianego polskiego mięsa podkreśla pierwsze polskie wino Świętomarcińskie z Winnicy Srebrna Góra. Potrawy w bukowiańskiej Restauracji Morskie Oko przygotowywane są oczywiście przez zespół kucharzy pod wodzą Szefa Kuchni Sylwestra Lisa.


Drugą z akcji, do których przyłącza się BUKOVINA, a o której na pewno warto wspomnieć jest partnerstwo dla kalendarza „Dżentelmeni 2014”.
W tym roku wydanie jest o tyle wyjątkowe, że pojawiający się na kartach kalendarza dżentelmeni wracają w towarzystwie wyjątkowych pań. Do projektu dołączona jest wyjątkowa płyta z 11 utworami nagranymi przez bohaterów kalendarza. Warto wspomnieć, ze co roku jej edycja plasuje się na pierwszych miejscach list sprzedaży w Empiku.
Więcej o obu tych wydarzeniach można przeczytać na stronie http://www.hotelbukovina.pl/hotel-bukovina/wydarzenia .

 

Kategoria: Hotele SPA

Kalendarz imprez « »