Konserwujemy zimowe obuwie górskie

Konserwujemy zimowe obuwie górskie

Wybierasz się zimą w góry? Doskonale! Pamiętaj jednak o tym, że podstawą wędrówki są wygodne i dobrze zabezpieczone przed wilgocią buty. Nic bowiem nie psuje wędrówki tak, jak wilgotne i coraz bardziej zimne skarpetki. Sprawdź, jak uniknąć takiej wpadki iw pełni wykorzystać radość zimowego urlopu.

Nawet nowe zimowe obuwie górskie wymaga odpowiedniej konserwacji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nowoczesne buty są wyposażone w różnego rodzaju membrany, pozwalające nie tylko chronić wnętrze buta przed zamoknięciem, ale też oddychać stopom. Nie można ich zatem konserwować tym, co wpadnie nam w ręce, by tej membrany nie uszkodzić i nie zniwelować jej właściwości.

Tak więc, jeśli buty były już w użyciu – najpierw suszymy je, wypychając wnętrze gazetami i stawiając z dala od kaloryferów i grzejników, ale w przewiewnym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Następnie – czyścimy z zaschniętego błota i trawy. Jeśli to nie wystarczy – musimy użyć miękkiej szczoteczki i szarego mydła lub specjalnych żeli przeznaczonych właśnie do konserwacji obuwia górskiego. Oczywiście osobno pierzemy sznurówki i wkładki, natomiast buty suszymy rozsznurowane.

Wysuszone i czyste buty możemy pokryć impregnatem. Choć oferta jest bogata – od past, balsamów i kremów, na sprayach kończąc, to zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się te ostatnie, głównie ze względu na sporą uniwersalność i szybkość zastosowania. Należy jednak pamiętać, że każdy preparat powinien być dostosowany do rodzaju materiału, z którego obuwie zostało wykonane.

W przypadku skór największym powodzeniem cieszą się woski, które nie zawierają wody. Bardzo stare, ale wciąż dobre obuwie można z powodzeniem konserwować płynną, podgrzaną parafiną. Do nubuku przydadzą się spraye, ale warto wziąć pod uwagę, że ze względu na swoją postać – z reguły wiele preparatu jest rozpylanego w powietrzu i nie dociera do powierzchni buta. Z kolei w tym wypadku woski mogą zaburzać termoregulację wewnątrz cholewki.

Kiedy już preparat wchłonie się w skórę buta - przystępujemy do jego polerowania. Nubuk można delikatnie wyszczotkować specjalną gumową szczotką.

Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób dbać o zakupione obuwie – po prostu zapytajmy w specjalistycznym sklepie górskim. Fachowcy na pewno doradzą nam odpowiednie środki.

Kalendarz imprez « »