Wybieramy raki

Wybieramy raki

Raki to niezbędne wyposażenie każdego, kto zamierza spacerować po górach w okresie od jesieni do wiosny. Zawsze w wyższych partiach Tatr można napotkać na zlodowaciałe masy śniegu, których nie da rady przebyć w zwykłych butach. Jak dobrać odpowiedni sprzęt dla siebie?

Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się swojemu sposobowi eksplorowania Tatr. Jeśli tylko chodzimy po dolinach, to na pewno powinniśmy wybrać zupełnie inne raki niż kiedy wspinamy się na szczyty lub uprawiamy obie te aktywności na przemian.

Główny podział raków przebiega na podstawie ich mocowania do butów. Najprostsze do założenia i zarazem najbardziej popularne są raki paskowe. To dobry wybór dla osób, które nie chcą dokupować specjalistycznych butów i zazwyczaj poruszają się po dolinach. Niestety – jeśli ktoś ceni sobie szybkość zakładania, to będzie rozczarowany – bez automatycznych i półautomatycznych zapięć raczej nie wskoczy w nie w kilka sekund. Jeśli więc kogoś stać na dokupienie butów ze żłobionymi podeszwami – może liczyć na szybkie i wygodne rozwiązanie.

Inną kwestią jest wybór materiału, z którego raki są wykonane, a mogą być stalowe lub aluminiowe. Te pierwsze są o wiele bardziej wytrzymałe, ale też cięższe. Zatem na dłuższe wyprawy, gdzie kluczową rolę odgrywa ciężar plecaka, raki powinny być raczej aluminiowe.

Ważna jest także liczba zębów. Najprostsze raki trekkingowe mają ich 10. Są to zęby krótkie. Ponadto mamy raki półsztywne, pozwalające na poruszanie się zarówno w śniegu, jak też po stokach o niewielkim stopniu nachylenia oraz raki sztywne, które trzymają stopę o wiele lepiej w przypadku bardziej oblodzonych powierzchni. Przy zdobywaniu szczytów warto też zwrócić uwagę na to, jak wyglądają przednie zęby na rakach. W końcu podchodzenie wymaga stawania na palcach.

Jeszcze jednym ważnym elementem przy rakach są booty, czyli specjalne podkładki, dzięki którym mokry śnieg nie będzie się gromadził pod rakami. To z kolei pomoże uniknąć też tworzenia się lodu wokół zębów, osłabiając ich przyczepność.

 

Kalendarz imprez « »