Jak przygotować narty do sezonu?

Jak przygotować narty do sezonu?

W Tatrach coraz bardziej biało – cieszą się na pewno miłośnicy nart i desek snowboardowych. Tymczasem, by móc bezpiecznie śmigać po stokach i czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy – trzeba odpowiednio przygotować sprzęt do sezonu. Jak to zrobić?

Obecne prognozy dają nadzieję na to, że stoki na Podhalu ruszą już w grudniu. Niezależnie od tego, czy jeździmy już od kilku sezonów, czy dopiero zaczynamy – musimy naostrzyć nasze deski. Zbyt tępe krawędzie negatywnie wpływają na komfort skręcania i mogą prowadzić do upadków. Szybciej także niszczy się środkowa część narty, odpowiadająca za zmianę kierunku jazdy. Ostrzenie warto wykonać w odpowiednim serwisie – wówczas będziemy mieć pewność, że nasze szusy będą czystą przyjemnością.

Ważna jest również konserwacja nart, polegająca na ich smarowaniu. Jeśli na ślizgu pojawiają się jasne plamy to znak, że czas na smar. Choć istnieje wiele domowych sposobów takiej konserwacji, to warto od czasu do czasu udać się do profesjonalnego serwisu i zaaplikować swoim deskom smar przeznaczony specjalnie do nart. Warto przy tym pamiętać, że innego rodzaju smarowanie stosujemy na mróz, a inne na wiosenne roztopy.

Każde narty posiadają ponad to tzw. strukturę ślizgu, czyli serię nacięć, które z czasem się zużywają. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wody podczas zjazdów. Z czasem jednak struktura ta ściera się i trzeba ją odtworzyć.
Bardzo ważnym elementem nart są wiązania. Przy okazji serwisu dobrze jest sprawdzić ich stabilność. Pamiętajmy, że uszkodzone wiązanie grozi wypięciem nart i ryzykiem wypadku na stoku.
I na koniec – nie tylko zużyte deski trzeba odpowiednio przygotować do sezonu. Także te zupełnie nowe, ze sklepu wymagają i naostrzenia, i przesmarowania – wówczas będą nam dłużej i lepiej służyły.

A po szusach na zaśnieżonych stokach – warto wyskoczyć do basenów termalnych w Hotelu BUKOVINA. Tamtejsze baseny na pewno doskonale nas zrelaksują, a woda o leczniczych właściwościach wspaniale pomoże wypocząć.

Kategoria: Stoki i wyciągi

Kalendarz imprez « »