Wybieramy śpiwór turystyczny

Wybieramy śpiwór turystyczny

Dłuższe wyprawy górskie wymagają od nas zabrania ze sobą śpiwora. Nawet jeśli planujemy nocleg w schronisku – najlepiej mieć go ze sobą na wypadek konieczności spania na podłodze.

Tak więc wybieramy się do sklepu, a naszym oczom ukazuje się co najmniej kilkanaście modeli, z których niezbyt wiemy, co wybrać. Po pierwsze – warto chwycić taki śpiwór w dłoń i sprawić, co napisano na metce. Znajdziemy tam najważniejszą informację, czyli zakresy temperatur – minimalną, maksymalną i komfortowe, w których śpiwór będzie spełniał swoje zadanie.

Wybierając śpiwór letni wiadomo, że będziemy szukać takiego, którego zakres temperatur komfortowych będzie mieścił się w przedziale 11-13 stopni. To w zupełności wystarczy, by nie zmarznąć nawet w górskim schronisku. Zimą warto postawić już na te, które obejmują komfortem termicznym zakres temperatur poniżej 10 stopni.

Jeśli chcemy mieść ciepło, miękko i przytulnie, a do tego – posiadać śpiwór, który nie będzie zajmował wiele miejsca – to niestety – nie będzie to tani wydatek. 200-300, a nawet więcej złotych wydanych na ten element sprzętu uczyni z nas szczęśliwego posiadacza wysokiej klasy śpiwora.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno na kaptur, dzięki któremu otulimy się śpiworem szczelniej i będzie nam cieplej. Przy kapturze doskonale sprawdzą się ściągacze, pozwalające na jego regulację. Bardzo dobrze śpi się w tzw. śpiworach-mumiach, ale jeśli podróżujemy z naszą drugą połówką – można spróbować zaopatrzyć się w dwa takie same śpiwory, które można połączyć zamkami, tworząc jeden duży – będzie i cieplej i przyjemniej.

Ważnym elementem jest wypełnienie śpiwora. Puch jest miękki i lekki, ale kiedy zamoknie, traci swoje właściwości grzewcze. Z kolei sztuczne wypełnienie, nawet zawilgocone, nadal się sprawdza. Problem w tym, że nie zajmuje wcale mało miejsca i waży nieco więcej niż puch. Warto więc zastanowić się na tym, czy zależy nam na doskonałym śpiworze na lata, o niewielkiej wadze, czy wolimy sezonowy, tymczasowy sprzęt, na który nie wydamy wiele pieniędzy.

Kalendarz imprez « »