Pamiętaj o tym, wychodząc w góry zimą

Pamiętaj o tym, wychodząc w góry zimą

Zimowe wędrowanie po górach ma w sobie wiele uroku. Można to odczuć zwłaszcza w polskiej części Tatr, gdzie o tej porze roku szlaki są o wiele mniej zaludnione, a tzw. niedzielni turyści raczej nie zapuszczają się w wyższe partie gór.

To doskonałą okazja, by pobyć sam na sam z majestatycznie pięknymi szczytami. By jednak zima w górach rozpoczęła się i zakończyła bezpiecznie – trzeba pamiętać o kilku zasadach. Oprócz odpowiedniego ubrania i sprzętu, należy ocenić swoje umiejętności, a kiedy pogoda zacznie się zmieniać – zawrócić po śladach, zanim zasypie je śnieg, a my pobłądzimy w śnieżycy lub we mgle.
Wyposażeni plecaka powinno zawierać, oprócz standardowej, dodatkowej pary skarpet, którą nosimy nawet latem – także dodatkowe pary rękawiczek i czapkę.


W góry nie wychodzimy bezpośrednio po opadach śniegu lub gwałtownym ociepleniu – wówczas powstaje największe ryzyko zejścia lawiny. Zespół wycieczkowy dobieramy tak, by szły 3 lub 4 osoby. Samotne wyjście lub nawet w parze nie daje możliwości uratowania się, kiedy zasypie nas przypadkowa lawina.
Zima nastręcza również sporo problemów, jeśli chodzi o ubranie. Warto zatem zastosować sposób „na cebulkę”, który szybko pozwoli nam rozebrać się podczas marszu lub ubrać w razie załamania pogody.

  • I warstwa – koszulka termiczna z krótkim rękawem
  • II warstwa – cienka, bawełniana bluza z długim rękawem,
  • III warstwa – polar
  • IV warstwa – ciepła kurtka bez kaptura
  • V warstwa – cienka, nieprzemakalna kurtka z kapturem.

Warto zainwestować też w odpowiednią ochronę oczu – dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem ochronią nas przed śnieżną ślepotą – światło słoneczne odbite od śniegu bardzo razi. Nieodłącznym elementem są te kremu, które uchronią nas przed poparzeniem, bo odbite od śniegu słońce bardzo szybko opala. Usta smarujemy ochronną pomadką, zabezpieczająca przed wiatrem i słońcem.


Oczywiście nie zapominamy o latarce, dzięki której będziemy mogli opuścić szlak nawet po zmierzchu oraz o folii NRC, która ochroni nas przed wychłodzeniem w krytycznej sytuacji. A kiedy zmarzniemy – warto zajrzeć do Bukowiańskich Term, gdzie przyjemnie rozgrzejemy się w basenach z ciepłą wodą termalną.

Kalendarz imprez « »