Jak zwierzęta w Tatrach przygotowują się do zimy

Jak zwierzęta w Tatrach przygotowują się do zimy

Zimna to trudny czas nie tylko dla mieszkańców małych górskich miejscowości, które, kiedy tylko zasypie śnieg, zostają odcięte od świata. To także niełatwy okres dla zwierząt, żyjących w najwyższych górach Polski – one w szczególności muszą się przygotować do tego, by go przetrwać.
W jaki sposób tatrzańskie zwierzęta przygotowują się do zimy?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zima jest dla zwierząt czymś naturalnym. Od wieków ich organizmy są przystosowane do tego, by gromadzić większą ilość tkanki tłuszczowej, pochodzącej z większej ilości przyswojonego pokarmu.


Niedźwiedzie żerują w pobliżu szlaków turystycznych i w starych sadach, zjadając resztki owoców. A ponieważ te są już z reguły sfermentowane –miejscowych nie dziwi widok misia zataczającego się na grodze. Często niedźwiedzie zbliżają się do ludzi, jednak – tak jak i innych zwierząt żyjących dziko  nie należy ich dokarmiać, bo grozi to synantropizacją, czyli utratą samodzielności i uzależnieniem od ludzi. Nawet niewielka ilość śniegu, utrzymująca się ostatnio w Tatrach nie jest dla misiów przeszkodą w zdobywaniu pokarmu.


To samo dotyczy jeleni, które, mimo puchowej pierzynki, potrafią zejść w okolice regli, by bez trudu dokopywać się do resztek trawy. Tatrzańskie gryzonie orzechy, pestki i nasiona, zakopując je głęboko w swoich norach i trzymając na gorsze dni. Bobry gromadzą zapasy w żeremiach, a kiedy śnieg spanie i w niższych partiach gór – tylko od czasu do czasu wychodzą przegryźć coś świeżego.
Przed okresem zimowym przyrost masy ciała niektórych zwierząt może wynieść nawet kilkakrotność ich masy wyjściowej.


Nie oznacza to jednak, że w zimie zwierzęta można w zupełności pozostawić same sobie. Kiedy śniegu będzie za dużo lub zacznie zamarzać – zwierzyna nie będzie w stanie dokopać się do pożywienia. Wówczas przydadzą się paśniki i lizawki ustawione w lasach. Co leśniczy kładą do paśników? Przede wszystkim siano, buraki, marchew, kukurydzę, koniczynę i kapustę.


Pamiętajmy o tym, że mieszkając w mieście, też możemy pomagać zwierzętom przetrwać zimę. Zamontowanie karmnika nie tylko pozwoli przetrwać najgorszy okres w roku, ale też dostarczy doskonałej okazji do obserwacji kolorowych sikorek, czy sójek.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »