Stopnie zagrożenia lawinowego

Stopnie zagrożenia lawinowego

Ośnieżone szczyty górskie to jeden z najpiękniejszych widoków. I jednocześnie – jedno z najbardziej śmiertelnych zagrożeń, czekających na turystów, który w ziemie wybierają się na podbój Tatr. Warto w tym miejscu przypomnieć, co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego.

Komunikaty o stopniu zagrożenia lawinowego wydaje w Tatrach Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Skalę tworzy pięć stopni, gdzie stopień pierwszy to najmniejsze zagrożenie, natomiast piąty – najwyższe.

  • 1 – zejście lawiny może nastąpić na bardzo niewielu, skrajnie stromych stokach i przy dużym obciążeniu. Nie stanowi większego zagrożenia dla normalnej turystki górskiej.
  • 2 – przy dużym obciążeniu lawina może zejść na bardziej stromych stokach. Należy zwiększyć ostrożność podczas wypraw górskich.
  • 3 – lepiej podarować sobie wysokogórskie wycieczki. Lawiny mogą schodzić przy małych obciążeniach (także przy przejściu jednego turysty) i samorzutnie. Przy tym stopniu lawiny mogą być średniej wielkości lub duże.
  • 4 – bezwzględnie nie wyruszamy w góry. Możliwe jest samorzutne schodzenie średnich i dużych lawin oraz wyzwalanie ich przy małym obciążeniu. Niemal wszystkie strome stoki są potencjalnie niebezpieczne.
  • 5 – oznacza alarm lawinowy – należy spodziewać się samorzutnego schodzenia wielu dużych lawin nawet na terenach o umiarkowanym stopniu nachylenia. Niebezpieczne stają się także dna dolin.

Wyzwalanie lawin to proces skomplikowany i uzależniony od wielu warunków, o których już pisaliśmy. Nie należy zatem lekceważyć żadnego stopnia. Najlepiej natomiast poradzić się pracowników TOP, czy wyjście w góry w danym terminie jest bezpieczne. Zawsze trzeba też zostawić informację o tym dokąd się udajemy i kiedy planujemy powrót. Trasy nie zmieniamy, zabieramy detektor, sondę i łopatę lawinową. Lepiej bowiem dmuchać na zimne. Dosłownie.

Kalendarz imprez « »