Mnichowe sekrety

Mnichowe sekrety

Mnich to szczyt, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Ostra, samotna turnia góruje dumnie nad Doliną Rybiego Potoku. Nie wiedzie na niego żaden znakowany szlak turystyczny, jest natomiast mekką taterników.

Ostra, samotnie stercząca góra jest symbolem przewodników tatrzańskich. Jej pólnocno-wschodnia ściana opada niemalże pionowo na głębokość 250 metrów. Mnich bardzo długo wydawał sie szczytem nie do zdobycia. Pierwszego wejści ana nią dokonano dopiero pod koniec XIX wieku. Było to na tyle przełomowe wydarzenie, że uważa się je za początek taternictwa. Jednak wschodnia sciana góry poddała się dopiero w 1942 roku.

Mnich był też świadkiem historycznych wydarzeń – podczas wojny na jego zboczu wisiała drewniana swastyka, którą obluzowało dwóch polskich taterników. Podczas wiruchy symbol dominacji nazistów upadk, co miało niewątpliwie bardzo budujący wydźwięk.

Mnich to szczyt, który nie wybacza błędów niedoświadczonym wspinaczom. Najlepiej świadczą o tym trudne technicznie akcje ratunkowe, które prowadziło w tym rejonie TOPR.

Dla turystów Mnich nieodłącznie kojarzy się z legendą o pysznym zakonniku, który został przemieniony przez Boga w skałę, przypominającą wyglądem zakapturzonego brata zakonnego. Na pewno jednak krajobraz tatrzańśki nie wyglądałby tak samo bez niego.

Kategoria: Szczyty

Kalendarz imprez « »