Trasy zjazdowe w polskich Tatrach

Trasy zjazdowe w polskich Tatrach

Już niedługo zacznie się sezon narciarski. Warto przypomnieć, jak sklasyfikowane są trasy narciarskie w polskich Tatrach. Jeśli ktoś wybiera się tam po raz pierwszy w tym roku, powinien pamiętać, że trasa trasie nierówna.

Narciarstwo można uprawiać w zasadzie na całym obszarze polskich Tatr. Sa jednak wyjątki. Na przykład szlaki z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch i z Hali Gąsienicowej na Liliowe można pokonywać jedynie podchodząc. Z kolei z Przełęczy w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz, z Doliny Tomanowej na Chudą Przełączkę i droga przez Świstówkę Roztocką to trasy zamknięte od 1 grudnia do 15 maja. A jeśli ktoś jest miłośnikiem szusowania po zmroku – powinien mieć na uwadze, że do 30 listopada i od 1 kwietnia po szlakach można poruszać się jedynie przy świetle dziennym. Złamanie tego zakazu grozi słonym mandatem i... ryzykiem spotkania niedźwiedzia lub innego większego zwierzęcia.

Ale szlaki turystyczne to nie wszystko, co czeka na miłośników dwóch desek w polskiej części Tatr. Wyróżniamy jeszcze:

  • szlaki narciarskie – oznakowwane na pomarańczowo i dopuszczone jedynie do ruchu narciarskiego (można je spotkać m.in w rejonie Doliny Kondratowej i Goryczkowej), należy jednak pamiętać, że niektóre z nich są jednokierunkowe, o czym zawsze inforują odpowiednie znaki,
  • trasy zjazdowe – poprowadzone przy wyciągach narciarskich; można się nimi poruszać zarówno w górę, jaki w dół, jednak w taki sposób, by nie przeszkadzać zjeżdżającym,
  • nartostradę – w polskich Tatrach istnieje tylko jedna o prowadzi z Doliny Goryczkowej do Kuźnic. Na trasie nartostrady zabronione jest podchodzenie.

Należy również pamiętać, że tak jak na drodze, tak i na szlakach obowiązuje ruch prawostronny, a pierwszeństwo mają piesi i osoby podchodzące.

Życzymy przyjemnych zjazdów i bezpiecznego sezonu narciarskiego, a także – błogiego wypoczynku po śnieznych szaleństwach w basenach geotermalnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kategoria: Stoki i wyciągi

Kalendarz imprez « »