Prognozowanie pogody w górach

Prognozowanie pogody w górach

Przewidywanie pogody w górach to jedna z tych umiejętności, które z całą pewnością warto posiadać. Nierzadko – wiedza o zjawiskach atmosferycznych potrafi uchronić nas przed niebezpieczeństwem kaprysów Marki Natury i ułatwić zaplanowanie trasy. Jak więc zabrać się z czytanie z nieba?

Istnieje wiele przewodników, dzięki którym można nauczyć się prognozowania pogody z obserwacji chmur, kierunku wiatru, czy zachowania zwierząt. Są jednak również bardzo oczywiste oznaki zmian pogody, które pomogą nam lepiej przygotować się do drogi.

Obserwację warto zacząć już o wschodzie słońca. Jeśli nasza dzienna gwiazda wschodzi zza pojedynczych obłoków – można spodziewać się pięknego dnia. Kiedy jednak wyłania się zza szarej zasłony i jest zamglona – lepiej zabrać ze sobą „deszczówkę” lub zmienić plany. W ciągu dnia warto obserwować chmury na niebie i wiatr. Jeśli niepozorne „baranki” (cumulusy) zaczną grupować się i wypiętrzać, tworząc przypominające kowadło konfiguracje (cumulonimbus) – lepiej zacząć szukać schronienia – to idzie burza. Także nasilający się szybko wiatr wróży bliskość deszczu lub nawałnicy. Tak samo – jeśli temperatura jest wysoka, a niebo zaczyna zasnuwać się warstwą mlecznobiałych chmur (startus), możemy nastawić się na burzę lub, co najmniej, porządny deszcz. Niski lot jaskółek od dawna wróży zmianę pogody – dobrze więc również zwracać uwagę na otaczające nas ptaki.

Wiele można wyczytać także z zachodu słońca i wschodu księżyca. Jeśli zachód przebiega w intensywnych, soczystych barwach, to choć piękny – wróży deszcz. Z kolei, jeżeli nasza dzienna gwiazda serwuje nam mało spektakularny koniec dnia – możemy mieć nadzieję na pogodne jutro. Zamglony wschód księżyca prognozuje deszcz.

Warto pamiętać o tym, że w górach często nie widać dalekiego horyzontu, bo krajobraz zasłaniają szczyty. Konieczne jest zatem również nasłuchiwanie. Zdarza się bowiem, że – inaczej niż w płaskim terenie – w górach burzę najpierw usłyszymy. Jest to zjawisko lokalne, a chmury niejednokrotnie nie są zbyt duże (co nie oznacza, że nie są groźne).

Z pewnością warto nauczyć się obserwacji zjawisk, by ułatwić sobie wędrowanie i zdobywanie kolejnych szczytów.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »