Uchroń się przed lawiną

Uchroń się przed lawiną

Lawiny to jedno z największych zagrożeń w Tatrach, podczas zimowych wędrówek. Warto poznać specyfikę ich powstawania, by nie stać się ich przypadkową ofiarą. Zwłaszcza, że na bardziej znanych i, pozornie tylko, łatwych trasach, turyści zazwyczaj nie mają ze sobą łopat, detektorów i są najmniej uświadomieni.

Za lawinę uważa się gwałtowną utratę stabilności i spadanie ze stoku górskiego mieszaniny śniegu, lodu, kamieni, ziemi i innych elementów. Ich niebezpieczeństwo polega na tym, że lawiny bardzo szczelnie „betonują” człowieka, nie dając mu często możliwości oddychania i choćby najmniejszego ruchu. I choć ich zejście jest nagłe, to mając świadomość tego, jak powstają, można uchronić siebie i innych przed nimi. Istnieje kilka czynników, które powodują, że ryzyko zejścia lawiny wzrasta.

Spadaniu warstw śniegu sprzyjają wytworzenie warstwy poślizgowej pomiędzy dwoma różnymi rodzajami podłoża, opad śniegu oraz gwałtowne ocieplenie. Lawiny schodzą również na stokach o nachyleniu 20-50 stopni, tam, gdzie normalnie porasta je trawa. Niebezpieczne są także żleby, depresje, rynny i kotły.

Ale największe prawdopodobieństwo katastrofy występuje podczas spełnienia warunków z tak zwanego „trójkąta śmierci”: północnej wystawy, trzeciego stopnia zagrożenia oraz stromizmy powyżej 35%. Podobno schodzeniu lawin sprzyja również czas pomiędzy godzinami 11:00 a 15:00. Należy jednak pamiętać o tym, że w odpowiednich warunkach lawiny mogą schodzić już przy 1-2 stopniu zagrożenia.

Kalendarz imprez « »