Zimowy biwak w górach

Zimowy biwak w górach

Lubisz wyzwania i kochasz góry. Wyprawy planujesz rozważnie, ale letnie eskapady nieco Ci się przejadły. Może w takim razie spróbujesz zimowego biwaku w Tatrach?

To niezapomniane przeżycie. Musisz jednak mieć świadomość, że takie przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko sprzętowego, ale też psychicznego. Jeśli chodzi o to pierwsze, to niezbędny jest odpowiedni namiot z fartuchami, samopompująca mata, karimata, śpiwór z tolerancją temperatur poniżej zera a także kuchenka z palnikiem do przyrządzenia ciepłego posiłku lub stopienia śniegu na herbatę.

Przyda się też dobre zaplanowanie miejsca biwaku. Konieczne jest wykopanie dosyć głębokiego dołka oraz usypanie murka wokół namiotu. Wejście planujemy koniecznie od zawietrznej – inaczej w środku będzie nieprzyjemnie zimno. By zapewnić dodatkową porcję ciepła, namiot trzeba odizolować od podłoża. Do tego celu doskonale nadaje się folia NRC. A w zasadzie – dwie. Jedną z nich rozścielamy pod namiot, drugą – na podłodze, w jego wnętrzu. Dodatkowa izolacją podłogi może być karimata, a miejsca gdzie śpimy – „therma rest”, czyli dmuchana lub gruba mata z folią aluminiową pod spodem. Trzeba także zapewnić dobrą wentylację namiotu. W przeciwnym razie – o poranku zastaniemy z nim skroploną parę wodną na ściankach.

Niezwykle ważne jest odpowiednie przymocowanie namiotu do podłoża. Możemy to zrobi ć za pomocą śrub lodowych, szabli śnieżnych lub czekana. Przy zakotwiczaniu należy uwzględnić silne podmuchy wiatru, które namiot będzie musiał wytrzymać.

Jeśli chodzi o rozlokowanie rzeczy to plecak można włożyć pod karimatę, tworząc wygodną poduszkę. Wszelki sprzęt elektroniczny warto zapakować w kieszonki śpiwora, by nie rozładował się z powodu zimna. W środku namiotu trzymamy także buty i ubrania – dzięki temu nie zawilgocą się. Wilgotną odzież możemy suszyć w środku spiwora. Dzięki ciepłocie ciała do rana powinna być sucha.

Jeśli jednak wolimy przytulny hotelowy pokój, a śnieżne szczyty wolimy podziwiać z okien, to najlepiej jesli zarezerwujemy pokój w Hotelu BUKOVINA. Moc atrakcji i ciepłe baseny termalne z pewnością zadowolą każdego.

Kalendarz imprez « »