Wybierz swoją czołówkę

Wybierz swoją czołówkę

Okres późnojesienny i zimowy w górach to ten czas, kiedy czas, kiedy zmrok zapada wyjątkowo szybko. Choćby dzień był słoneczny i piękny, to i tak trzeba się mieć na baczności. Odpowiednie zaplanowanie trasy i sprzęt taki jak czołówka na pewno znacząco ułatwią nam bezpieczny powrót.

Latarka czołowa to podstawowe wyposażenie zarówno letniego, jak i zimowego wędrowca. Dobra czołówka to gwarancja oświetlenia trasy w deszczu, śniegu, mgle, możliwość nadania sygnału ratunkowego oraz łatwość jej użytkowania.

Dobra czołówka powinna zatem cechować się dobrej jakości gumką, dzięki której zamocujemy ją na czole.  Nie powinna zaślizgiwać się, ani zbyt szybko rozciągać. Ważny jest również stopień wodoodporności takiej latarki. Biorąc pod uwagę różnorodne warunki, w jakich ją będziemy użytkować – deszcz, mgła, powinna mieścić się w przedziale 4-7, w 9-stopniowej skali. Zwróćmy uwagę również na strumień światła. Trekkingowe czołówki nie muszą mieć tak dalekiego zasięgu, jak czołówki grotołazów. Przyda się jednak funkcja rozpraszania i skupiania strumienia świetlnego oraz duży przycisk, dzięki któremu nawet w grubych rękawicach będziemy mogli włączyć i wyłączyć latarkę. Plusem jest też spora rozpiętość cenowa oraz możliwość wyboru atrakcyjnego wzornictwa latarek.

Kalendarz imprez « »