Tatry miliony lat temu - jak wyglądały i co po nich pozostało?

Tatry miliony lat temu - jak wyglądały i co po nich pozostało?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądały Tatry setki milionów lat temu? Czy istniało tutaj życie, i czy w ogóle były tu jakiekolwiek wzniesienia?

W 1995 roku dwóch słowackich geologów prowadziło na tym terenie poszukiwania śladów dawnego życia. W Dolinie Cichej Liptowskiej znaleźli oni kawałek skały, który na pierwszy rzut oka wydawał się zwykłym piaskowcem z zagłębieniami. Bliższa analiza w laboratorium wykazała, że owe zagłębienia są pozostałościami po trójpalczastym dinozaurze. Ich obecność świadczy o tym, że dawniej tatrzańskie doliny były porośnięte miękkimi bagnami, które punktowo usiały rozpaloną pustynię.

Warto w tym miejscu przyjrzeć się, jak wyglądały Tatry 15-20 milionów lat temu. Przypuszcza się, że było to wówczas niewielkie wzniesienie, takie jak dzisiejsza Łuczniańska Przełęcz. Brak było wówczas skalistych grani i głębokich dolin, w których dzisiaj znajdujemy polodowcowe jeziora. W okresie zlodowaceń wiele tatrzańskich dolin wypełnionych zostało lodowcami oraz polami firnowymi. W północnej części Tatr najdłuższy lodowiec zaległ w Dolinie Białej wody. Także Doliny Mięguszowiecka oraz Koprowa dostały się pod wpływ zlodowacenia.

Ostatnia epoka lodowcowa w Tatrach zakończyła się 10 tysięcy lat temu. Ocieplanie się sprawiło, że lodowce zniknęły, a klimat stał się bardziej gościnny. Zniknięcie pokrywy lodowej sprawiło również, że skaliste zbocza zaczęły być mniej odporne na działanie wiatru. Przez to wiele z nich zaczęło się kruszyć i odpadać. Pod zwałami kamieni i piasków ginęły dawne tatrzańskie jeziora. Niektóre z nich – ocalały. Jednak proces wietrzenia miał też dobre strony. Dzięki kamiennej kołderce możemy dziś wciąż odnajdywać dawne ślady życia w najwyższych górach Polski. A także – korzystać z największego bogactwa tych gór – wód termalnych, takich jak te w basenach hotelu BUKOVINA.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »