Pakuj plecak umiejętnie

Pakuj plecak umiejętnie

Plecak - synonim wędrówki, zwłaszcza tej górskiej. Wiele osób jednak go nie zabiera, ponieważ źle spakowany utrudnia marsz, zamiast go ułatwić. Wystarczy zmienić kilka rzeczy, by zawsze mieć pod ręką najbardziej niezbędne przedmioty.

Wśród najczęściej popełnianych przy pakowaniu plecaka błędów należy wymienić:

  • rozkładanie jego zawartości tak, by zawsze największe ciężary znalazły się na dole
  • nieodpowiedni dobór wielkości plecaka do trasy i naszej postury
  • pozostawianie wolnych miejsc w jego komorach
  • brak zabezpieczania ostrych przedmiotów, takich jak raki, czekan, łopata lawinowa
  • bałagan w plecaku

Odpowiednie spakowanie plecka ma ogromne znaczenie, zwłaszcza kiedy planujemy kilkudniową wyprawę. Wówczas jego waga może przekroczyć kilkadziesiąt kilogramów. Niemniej jednak - nawet podczas krótszych wędrówek przydaje się dobrze rozłożyć w nim wszelkie ciężąry.

Przede wszystkim - ubrania pakujemy w worki. Możemy wybrać te na śmieci lub zipy-y, które, dzięki strunowemu zapięciu pozwolą także zaoszczędzić miejsce, zajmowane przez powietrze, gromadzące się zazwyczaj w wolnych przestrzeniach ubrań. Kolejnym punktem jest zabezpieczenie wszelkich sprzętów, mogących uszkodzić ostrymi krawędziami zawartość plecaka lub jego powłoki.

Oddzielamy też najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak skarpatki na zmianę, portfel, rękawiczki, czołówkę i pakujemy je do górnej klapy, by były zawsze pod ręką.

Samo rozłożenie ciężarów to kolejny ważny punkt. Przy krótkich trasach - spokojne może się on znaleźć na samym dole. Przy dł€ższych - koniecznie w szyczytowym punkcie plecaka. Namiot, lina - powinny być podpięte na środku. Śpiwór, z racji tego, że jest lekki, pakujemy lub przyczepiamy do dolnej klapy. Kijki, czekan, czy łopatę mocujemy trokami po bokach. Po zapakowaniu plecaka, ściągamy go jak najmocniej sznurkami. Cenną umiejętnością jest takie pakowanie plecaka, by nie pozostawiać w nim wolnych przestrzeni. W tym celu można w takie miejsca upychać np. skarpetki, czy inne rodzaje bielizny.

Wygodną wędrówkę zagwarantuje nam również odpowiednie dopasowanie plecaka do sylwetki. Ciężar spoczywający jedynie na ramionach zawsze będzie wydawał się za duży. Dlatego też konieczne jest odpowiednie ściągnięcie pasa biodrowego i piersiowego. To poprawi nie tylko stabilność plecaka, ale też odciąży plecy. 

Kalendarz imprez « »