Impregnuj górską odzież - nie przemokniesz

Impregnuj górską odzież - nie przemokniesz

Każdy chce, by dopiero co zakupiona kurtka, czy spodnie, zwłaszcza te droższe długo nam służyły. W tym celu niezbęda jest odpowiednia ich impregnacja, specjalnie przeznaczonymi do tego celu środkami.

Każda nowa odzież górska, czy wierzchnia sportowa posiada specjalną membranę, chroniącą ją przed przepuszczaniem wilgoci do 4 prań. Po tym czasie - z reguły trzeba zadbać o wzmocnienie lub odnowę tej warstwy. Wśród turydstów pokutuje mit, że nie należy prać wodoodpornych ubrań, wykonanych z goretexu. Nic bardziej mylnego - regularne usuwanie z nich kurzu, czy brudu, pozwala zachować ich ochronne właściwości przez długi czas. Oczywiście zalecane jest delikatne pranie ręczne, a nie wrzucanie do pralki z reszą ubrań.

Konserwacja membran wymaga używania do tego celu specjalnych środków oraz zapoznania się z zaleceniami producenta, dotyczącycmi prania. Proces suszenia najlepej przeprowadzać w przewiewnym, zacieninym miejscu, z dala od grzejników i innych źródeł ciepła.

Po praniu możemy przeprowadzić impregnację, dostosowanym do tego celu sprayem. Jednak zanim to uczynimy - warto przeprowadzić test, polewając rękaw wodą. Jeśli pozostaną na nim kropelki wody, które da się strzepnąć, będzie to oznaczało, że odzież nie wymaga nakładania takiego preparatu. W innym wypadku - warto ją spryskać, by zapobiec przemakaniu.

Kalendarz imprez « »