Wędruj w stuptutach

Wędruj w stuptutach

Nie ważne, czy jesteś w górach zpierwszy raz, czy bywasz tu po kilka razy w sezonie - w Twoim wyposażeniu koniecznie powinny znaleźć się stuptuty. Wykorzystasz je i latem, i zimą.

Stuptuty wyglądają bardzo niepozornie, ale ich funkcja jest naprawdę donisła, biorąc pod uwagę, jak bardzo potrafią podnieść komfort spacerów po górach. Dolna ochrona nogawek zapobiega ich przemoczeniu, zamarznięciu i wsypywaniu się zarówno śniegu, jak i błota do butów.


Tak jak w przypadku każdego sprzętu - również przy stuptutach nie warto oszczędzać. Jeśli zimą korzystamy z raków, warto, by stuptuty miały kevlarowe wstawki, chroniące je przed przerwaniem. Nie bez znaczenia jest również sam materiał, z którego osłonki są wykonane. Koniecznie należy zwrócić uwagę by był wodoodporny - najlepiej z goretexu, ale jednocześnie przepuszczał powietrze.


Róże są też sposoby mocowania ich do spodni. Większość posiada gumki, które zakłada się pod buty. Są też takie, które mają boczne rzepy lub zamki. Najpraktyczniejsze są jednak zakładane pod obuwie skórzane paski, ponieważ rzepy szybko się zużywają, a zamki - zacinają pod wpływem wilgoci.

Jednym słowem - stuptuty powinny znaleźć się na nieodłącznym wyposażeniu naszego plecaka - i to przez cały rok. A przy ich wyborze nie warto kierować się ceną, tylko poradzić doświadczonego sprzedawcy.

Kalendarz imprez « »