Najstarsze osady w Tatrach Polskich

Najstarsze osady w Tatrach Polskich

Kto by pomyślał, że najwyższe góry Polski na długo przed pierwszymi mieszkańcami były rejonem eksploatowanym przez ludzi. Już w XIX wieku dokonano tu ciekawych odkryć archeologicznych, które rozpoczęły erę odkrywania dawnej historii Tatr.

W 1875 roku rozpoczęła się rozbudowa pierwszej tatrzańskiej osady – Starego Smokowca. Robotnicy pracujący przy wykopie pod fundamenty chaty znaleźli srebrną monetę z podobizną cesarza Marka Aureliusza. Prawie dekadę później natrafiono na brzegu pobliskiego potoku na pozostałości po korzystających z dobrodziejstw Tatr hutnikach. Ale to nie wszystko. Również w nazewnictwie zachowały się elementy obcej nam kultury. Arva, (Orawa), Pieniny, Karpaty, Dunajec to pozostałości po kulturze Celtów.

W średniowieczu Tatry pozostawały ziemią niczyją, która była hojnie wykorzystywana przez okolicznych mieszkańców. Nie była to jednak zbyt intensywna eksploatacja. Ograniczała się ona głównie do korzystania z pobliskich pól, łąk i pastwisk. Gęstwina leśna stanowiła także doskonałe schronienie przed najazdami wrogich plemion. Tak było w XIII wieku, kiedy miejscowa ludność bez większych strat zdołał przetrwać tatarskie napady na wsie.

Ale tatrzańskie gęstwiny zaczęły być również schronieniem dla ludzi spoza marginesu społeczeństwa. Poza osadami ludzkimi przebywali zbójnicy, wolnomyśliciele, prześladowali i przemytnicy. Tatry stanowiły bowiem dawną granicę między Polską a Węgrami, co dawało przemytnikom możliwość utrzymania się. Kolejne wieki przyniosły również rozwój hut. Sporo ich znajdowało się w najbardziej znanych tatrzańskich dolinach – Chochołowskiej i Kościeliskiej.

XVI wiek przyniósł też pierwszych turystów. Za turystycznego przodka możemy uznać Beatę Łaską, która ze swoją świtą zawitała na Kieżmarskim Szczycie.

Z tych dawnych czasów nie pozostało dzisiaj niemalże nic. Oprócz tego, że Tatry nadal są intensywnie odkrywane przez kolejne pokolenia turystów. Tych, którzy mają ochotę poobcować z przyrodą zapraszamy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Natomiast szukający relaksu na pewno będą zachwyceni pobytem w bukowiańskich termach.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »