Tatrzańskie torfowiska

Tatrzańskie torfowiska

O leczniczych właściwościach torfu i borowiny wiadomo nie od dzisiaj. Jadąc w tatry możemy skorzystać z szeregu zabiegów spa, z ich wykorzystaniem, dostępnych np. w Hotelu Bukovina***** w Bukowinie Tatrzańskiej.

Mało kto jednak wie, że w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej znajduje się prawdziwa perełka, związana z tego typu dobrami naturalnymi. To torfowiska, zwane inaczej puściznami. Rozciągają się one od Chyżnego przez Czarny Dunajec aż do Nowego Targu. Na 18 występujących tu torfowisk, 16 z nich to torfowiska wysokie. To największe i najcenniejsze tego typu obszary w Europie Środkowej.

Największe z torfowisk to Puścizna Wielka. Obumierające rośliny nie do końca ulegają rozkładowi, tym samym tworząc przyrastającą stale warstwę, której grubość może sięgać nawet 10 metrów. Takie złoża przyrastają w bardzo wolnym tempie – około 1-1,5 mm rocznie. Potrzeba zatem około 1000 lat, by warstwa powiększyła się o metr.

Złoża mają zdolność gromadzenia ogromnych ilości wody. Jej waga może czterdziestokrotnie przewyższyć ciężar suchej masy. Torfowiska są ciągle żywe – przyrastają, pęcznieją a następnie pękają i uwalniają wodę, by później przyschnąć. Wówczas na powierzchni kępek pojawiają się inne, bardziej sucholubne  rośliny.

Jak się okazuje jednak – z całego tego obszaru, jedynym chronionym torfowiskiem jest Bór na Czerwonem w Nowym Targu. Pozostaje zatem czekać, kiedy pozostałe tereny zostaną dostrzeżone i odpowiednio otoczone opieką.

Kategoria: Rezerwaty przyrody

Kalendarz imprez « »