Tatrzańska fauna i flora, czyli co w trawie piszczy

Tatrzańska fauna i flora, czyli co w trawie piszczy

Myli się ten, kto sądzi, że w Tatrach oprócz kozic, świstaków i niedźwiedzi nie ma żadnych ciekawych zwierząt. Wiadomo – spotkanie z wymienionymi ssakami należy do celów wielu wycieczek i jest traktowane jako nobilitacja dla każdego. Warto jednak uświadomić sobie, że tatrzańska fauna jest o wiele bogatsza.

Sporą grupę wśród zwierząt stanowią, zamieszkujące polany, motyle. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy niepylaki apollo i bielinki. Choć podobne do siebie, tak naprawdę różnią się. Niepylaki mają białe skrzydła z czarnymi plamkami na górnej parze. Dolną zdobią czerwone oczka – duże i małe. Motyle te są objęte ścisłą ochroną zarówno w Polsce jak i na Słowacji.

Bielinki mają białe lub żółte skrzydła, ozdobione czarnymi kropeczkami i wykończone czarną obwódka u góry. Najbardziej znany jest bielinek kapustnik. Do bielinków zaliczamy także popularne cytrynki i zorzynki – motyle o pięknym, pomarańczowym (samce) lub szarym (samice) ubarwieniu. Uważane są powszechnie za szkodniki, gdyż ich gąsienice żerują m.in. na kapuście.

Spacerując wśród łąk możemy w Tatrach trafić na innego ich mieszkańca – rzadko spotykanego bociana czarnego. Najłatwiej dostrzec go nad brzegami Dunajca. Przez górali nazywany jest hajstrą. Uwagę zwraca jego niezwykłe ubarwienie – połyskujące czarne upierzenie, które tylko na brzuchu i piersiach pozostaje białe. Nogi i dziób, podobnie jak u jego białego kuzyna, są czerwone.

Wędrówki po lasach powinny dostarczyć również wielu okazji do obserwacji i nasłuchu. Dzięcioły to jedne z najbardziej pożytecznych ptaków. W Tatrach żyje ich kilka rodzajów. Dzięcioł pstry duży wyróżnia się czarnym ubarwieniem i krwistoczerwoną plamą na dole brzucha i pod ogonem. Bardziej pstry jest dzięcioł średni. Najmniejszym przedstawicielem jest dzięcioł mały, będący wielkości wróbla. Ciekawy jest też dzięcioł zielony, ostukujący pilnie osiki, olchy i wierzby.

Warto także patrzeć pod nogi. Choć koszatki są niewielkie i bardzo zwinne, to często można je wypatrzeć pośród polan. Mają około 10 cm długości i puszysty ogonek. Nie są szkodnikami, zatem z całą pewnością należy im się spokojne życie.

A jeśli wybierzemy się na spacer po zmierzchu – możemy stanąć oko w oko z mroczkiem – jednym z nietoperzy. To samo czeka nas, jeżeli zapuścimy się w skale zakamarki np. Jaskini Lodowej.

Oczywiście należy pamiętać, że wędrując po Tatrach znajdujemy się na terenie parku narodowego, gdzie płoszenie, zbieranie i niepokojenie zwierząt jest surowo zabronione.

A kiedy poczujemy zmęczenie i nasycimy już oczy wspaniałością przyrody – możemy poświęcić kilka chwil na wodny relaks. Baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej będą najlepszym miejscem na zakończenie dnia.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »