Dzikie zwierzęta w Tatrach

Dzikie zwierzęta w Tatrach

W Tatrach nie sposób nie spotkać na szlaku dzikiego zwierzęcia. Najczęściej to ono bierze nogi za pas i ucieka. Zdarza się jednak, jak w przypadku niedźwiedzia, że może dojść do konfrontacji. O spotkaniu z misiem na szlaku już pisaliśmy, więc nie będziemy powielać tego tematu. Co jednak z resztą czworonogów?

Najczęściej spotkanie tatrzańskiej fauny obfituje w pozytywne emocje. Czasem uda nam się zrobić zdjęcie, czasem nawet nie zdążymy ruszyć ręką a zwierzę już jest daleko przed nami. TPN powstał m.in. po to, by umożliwić ludziom spotkania z tymi ssakami, których na pewno nigdzie indziej nie mieliby okazji ujrzeć. Naturalne konfrontacje mają za zadanie zachwycać i uczyć, szczególnie tych, którzy Tatry dopiero poznają.

W TPN żyje około 8 tysięcy gatunków zwierząt, przy czym nie należy zapominać, że nawet komary i osy mają tu prawo czuć się bezpiecznie. Istnieją dwie nienaruszalne zasady współżycia z przyrodą na terenie Tatr: nie płosz i nie dokarmiaj.

Zasada pierwsza staje się tym bardziej oczywista, im większe zwierzę stanie na naszej drodze. Należy jednak stosować ją do wszystkich przedstawicieli fauny. Absolutnie niedopuszczalne jest bierne oczekiwanie aż zwierzak zbliży się na tyle, że można go będzie pogłaskać (choćby to był lis lub świstak). Może się okazać, że jest w tak wielkim stresie (np. ścigane przez drapieżnika), że nas nie zauważa lub po prostu jest chore. Z konfrontacji wycofujemy się ostrożnie tyłem, tak by zachować stały dystans. Po pewnym czasie zwierzę powinno stracić zainteresowanie nasza osobą. Oczywiście nie rzucamy niczym w czworonogi, ani nie krzyczymy.

Nie dokarmianie sprawdza się w przypadku każdego zwierzaka w TPN. Próby dożywiania np. niedźwiedzi kończą się tym, że stają się one coraz bardziej nachalne i niebezpieczne. Pomijamy już fakt, że to, co ludziom smakuje dla zwierząt może po prostu być trujące.

Każde spotkanie z nieuciekającym zwierzęciem powinno zostać przez nas zgłoszone do służb TPN. Podobnie powinno stać się, jeśli zauważymy w parku wałęsające się zwierzę domowe (psa lub kota). Jego obecność stanowi zawsze poważne zagrożenie dla równowagi ekosystemu.

Pamiętajmy o powyższych zasadach wybierając się na szlak. Nie ważne, czy będziemy w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, czy Poroninie – ochrona dzikiej przyrody obowiązuje także nas.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »