Sporty wodne na Podhalu

Sporty wodne na Podhalu

Podhale to nie tylko góry i wycieczki piesze, czy rowerowe. Liczne rzeki i potoki są doskonałym miejscem do uprawiania innych dyscyplin sportu, takich jak kajakarstwo, czy rafting. Jak się okazuje zatem – Tatry to także wymarzone miejsce dla wszystkich, kochający wodne szaleństwo.

Extremalnie z prądem

Kajakarstwo górskie to wymagający nie lada umiejętności i sprawności sport. Można go uprawiać na sztucznych torach, np. koło Szczawnicy lub na górskich rzekach. Doskonałe warunki dla wszystkich miłośników górskiego kajakarstwa panują nad przełomem Dunajca oraz w okolicach Białki.

Pewną dozą nowości odznacza się hydrospeed, czyli pływanie po rzekach z pomocą polietylenowej deski, trzymając się za specjalne uchwyty na ręce. Do uprawiania hydrospeedu potrzebna jest gruba pianka, chroniąca płynącego przed utratą ciepła w lodowatej górskiej wodzie. Miłośników tego sportu można spotkać głównie na Dunajcu.

Raftingu nie trzeba z reguły przedstawiać. To pływanie po rzekach w pneumatycznym pontonie, znane głównie z amerykańskich filmów przywędrowało także do Polski. Rafting to doskonały sposób na aktywny wypoczynek ze sporą dawką adrenaliny. Jest też często wybierany na imprezach integracyjnych, jako forma sprawdzenia stopnia zorganizowania zespołu pracowników. Choć rafting zaliczany jest do sportów ekstremalnych, to można go uprawiać na rzekach o różnym stopniu trudności, przez co niemalże każdy może spróbować w nim swoich sił.

Najbardziej znane tereny do uprawiania raftingu to Spisz i okolice Dunajca. Oczywiście grupy w których nikt nie posiada wymaganych uprawnień do raftingu znajdują się pod opieką instruktorów.

Spokojnie

Kto nie szuka wrażeń związanych z tryskającą dookoła lodowatą wodą może oddać się uprawianiu mniej ekstremalnych sportów. Okolice Zalewu Czorsztyńskiego stwarzają znakomite warunki do żeglarstwa i pływania łódkami. Nad wodą można spotkać również pływających rowerami wodnymi a nawet korzystających z uroków windsurfingu.

Ci, którzy chcą na własnej skórze zaznać ochłody w górskich rzekach muszą uważać. Ze względu na silny nurt i niezwykle zimną wodę w większości nie nadają się one do pływania. Brzegi potoków, rzek i strumieni w Tatrach nadają się najczęściej do miłego odpoczynku podczas wędrówki, bo i tak nad samą wodą jest dużo chłodniej niż na szlaku.

Wielbiciele pokonywania wodnych akwenów powinni raczej skorzystać z Term w Bukowinie Tatrzańskiej lub jednego z Aquaparków w Zakopanem, Szaflarach albo Białce Tatrzańskiej. W Termach znajdziemy nie tylko bardzo czystą, ale przede wszystkim leczniczą wodę termalną, która w przeciwieństwie do wody w większości basenów nie wysusza skóry, wpływając doskonale na jej wygląd.

Kalendarz imprez « »